Ana Sayfa / Yazar Cafe / Mantık mı, Kalp mi?
mantik mi kalp mi kulecanbazi com 660x330 - Mantık mı, Kalp mi?
Mantık mı, Kalp mi?

Mantık mı, Kalp mi?

Beynimiz, büyük bir kapasiteye sahiptir. İnsan hayatını kolaylaştırıcı harika icatlar da yapabilir, nükleer bomba da. Beynimiz için hiçbir şeyin anlamı yoktur, sadece mantık vardır bu yüzden doğru yönlendirmeye ihtiyacı vardır.

Erkek mantıklı hareket ettiği ve güçlü olduğu için toplumsal düzen mantık üzerine kurulmuştur. O yüzden, yüz yıllardır olduğu gibi günümüzde de mantık egemendir.

Mantık, şüphecidir, kimseye güvenmez. Aynı zamanda kurnaz ve hesapçıdır. Bu yüzden, rekabet, kıyaslama, yarışma, bir numara olma isteği çok fazladır.  Mantık odaklı insan açgözlüdür, tek amacı kazançlı çıkmak, galip gelmektir. Bu amaç için barbarlaşmayı bile mubah görür. Mantık için kazançlı olmayan şeyler değersizdir, onun için, ‘Aşk karın doyurmaz,’ der. 

Kalp duygusal aracımızdır. Duygular kalpten hiçbir hesap yapmadan aniden doğar ve çok hızlı hareket ederek kendini hissettirir. Başkalarının beklentilerine göre hareket etmez, şimdi sırası mı demez.  Her şeyin hesabını yapan mantık, aniden doğan duyguyu kontrol edemez ama vaziyeti idare etmek için, onu gizleyebilir.

Kalp güvendir, şüphe nedir bilmez. Yarın endişesi diye bir şey tanımaz. Eğer toplum düzeni kalbe göre kurulmuş olsaydı, insanı öldüren silahlar icat edilmez, asla savaş olmazdı. O her zaman aşk, güzellik, zarafet peşindedir.

Kadın kalp odaklı, erkek mantık odaklıdır. Gerçi her erkeğin içinde bir kadın, her kadının içinde bir erkek yan vardır. Kalp odaklı kadın ile mantık odaklı erkek, farklı dilden konuştukları için birbirini anlamaları zordur.

Mantığın peşinden gidersen kazanç var ama aşk, zarafet, güzellik yok, kalbin peşinden gidersen kazanç yok. Mantık; aldığı eğitimden, gündemden,  modadan etkileniyor ve ona göre bir yol tutturuyor. Kalp; mevcut durumu değerlendirerek bir duygu üretiyor. Kalbin ürettiği duygu, bazı hormonsal mekanizmaları harekete geçirerek, vücudu bir tepkiye hazırlıyor. Kişi kendi tecrübelerine göre bir tepki veriyor. 

Öyleyse insan kalbini mi, yoksa mantığını mı dinlemeli?

İnsan kalp, mantık ve bilinçten oluşuyor. Kalbinden gelen duyguları, mantığından gelen değerlendirmeleri gözlemeli ve olan bitenin farkına varmalıdır. Ne kadar çok şeyin farkına varırsa bilinci o kadar gelişecektir. Bilinç gelişince kalp ve mantığın uzlaştığı yolu bulacak ve yaptığı içine sinecektir.

huseyin guducu - Mantık mı, Kalp mi?

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

mantikla gonul hos olur mu kulecanbazi.com 660x330 310x165 - Mantıkla Gönül Hoş Olur Mu?

Mantıkla Gönül Hoş Olur Mu?

İnsan, her zaman yarar-zarar, haz-elem, iyi-kötü hesabı yaparak düşünür.

5 dakikada kalp krizi riskinizi hesaplayin kulecanbazi com 660x330 310x165 - 5 Dakikada Kalp Krizi Riskinizi Hesaplayın

5 Dakikada Kalp Krizi Riskinizi Hesaplayın

5 dakikada Kalp Krizi Riskinizi hesaplayabileceğinizi biliyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir