Ana Sayfa / Yazar Cafe / Tuzlu Kahve’nin Hikayesini Biliyor Musunuz?
tuzlu kahvenin hikayesini biliyor musunuz 660x330 - Tuzlu Kahve'nin Hikayesini Biliyor Musunuz?
Tuzlu Kahve'nin Hikayesini Biliyor Musunuz?

Tuzlu Kahve’nin Hikayesini Biliyor Musunuz?

Geleneksel olarak kız isteyeme giden ailenin damat adayının kahvesine gelin adayı tarafından bir çay kaşığı tuz konulaması olarak biliyoruz. Öyle değil mi? Ama birazdan okuyacağınız hikaye ruhunuzun derinliklerine işleyecek ve tuzlu kahve başka bir anlam alacaktır.

Kıza bir partide rastlamıştı. Harika bi’şeydi. O gün peşinde o kadar delikanlı vardı ki… Partinin sonunda kızı içmeye davet etti. Kız parti boyu dikkatini çekmeyen oğlanın davetine şaşırdı, ama tam bir kibarlık gösterisi yaparak kabul etti. Hemen köşedeki şirin kafeye oturdular. Delikanlı öyle heyecanlıydı ki, kalbinin çarpmasından konuşamıyordu. Onun bu hali kızın da huzurunu kaçırdı.

“Ben artık gideyim” demeye hazırlanırken, delikanlı birden garson çağırdı.

“Bana biraz tuz getirir misiniz?” dedi “Kahveme koymak için”

Yan masalardan bile şaşkın yüzler delikanlıya baktı…

Kahveye tuz!..

Delikanlı, kıpkırmızı oldu utançtan, ama tuzu kahvesine döktü ve içmeye başladı. Kız, merakla “Garip bir ağız tadınız var” dedi

Delikanlı anlattı:
“Çocukken deniz kenarında yaşardık. Hep deniz kenarında ve denizde oynardım. Denizin tuzlu suyunun tadı  ağzımdan hiç eksilmedi. Bu tatla büyüdüm ben. Bu tadı çok sevdim. Kahveme tuz koymam bundan. Ne zaman o tuzlu tadı dilimde hissetsem, çocukluğumu, deniz kenarındaki evimizi ve mutlu ailemi hatırlıyorum. Anenmle babam hala o deniz kenarında oturuyorlar.Onları ve evimi öyle özlüyorum ki”

Bunları söylerken gözleri nemlenmişti delikanlının. Kız dinlediklerinden çok duygulanmıştı. İçini bu kadar samimi döken, evini, ailesini bu kadar özleyen bir adam, evi, aileyi seven biri olmalıydı. Evini düşünen, evini arayan, evini sakınan biri. Ev duyusu olan biri.

Kız da konuşmaya başladı. Onun da evi uzaklardaydı. Çocukluğu gibi. O da ailesini anlattı. Çok şirin bir sohbet olmuştu.

Tatlı ve sıcak.

Ve de bu sohbet öykümüzün harikulade başlangıcı olmuştu tabii.

Buluşmaya devam ettiler ve her güzel öyküde olduğu gibi, prenses, prensle evlendi. Ve de sonuna kadar mutlu yaşadılar. Prenses ne zaman kahve yapsa prensine içine bir kaşık tuz koydu, hayat boyu. Onun böyle sevdiğini biliyordu çünkü. 40 yıl sonra, adam dünyaya veda etti. “Ölümümden sonra aç” diye bir mektup bırakmıştı sevgili karısına. Şöyle diyordu, satırlarında.

“Sevgili, bir tanem.
Lütfen beni affet. Bütün hayatımızı bir yalan üzerine kurduğum için beni affet. Sana hayatımda bir tek kere yalan söyledim. Tuzlu kahvede. İlk buluştuğumuz günü hatırlıyor musun? Öyle heyecanlı ve gergindim ki, şeker diyecekken ‘Tuz’ çıktı ağzımdan. Sen ve herkes bana bakarken, değiştirmeye o kadar utandım ki, yalana devam ettim. Bu yalanın bizim ilişkimizin temeli olacağı hiç aklıma gelmemişti. Sana gerceği anlatmayı defalarca düşündüm. Ama her defasında korkudan vazgeçtim. Şimdi ölüyorum ve artık korkmam için hiçbir sebep yok. İşte gerçek. Ben tuzlu kahve sevmem. O garip ve rezil tat. Ama seni tanıdığım andan itibaren bu rezil kahveyi içtim. Hem de zerre pişmanlık duymadan. Seninle olmak hayatımın en büyük mutluluğu idi ve ben mutluluğu tuzlu kahveye borçluyum. Dünyaya bir daha gelsem, herşeyi yeniden yaşamak, seni yeniden tanımak ve bütün hayatımı yeniden seninle geçirmek isterim, ikinci bir hayat boyu daha tuzlu kahve içmek zorunda kalsam da”

Yaşlı kadının gözyaşları mektubu sırılsıklam ıslattı.

Lafı açıldığında bir gün biri, kadına “Tuzlu kahve nasıl bir şey” diye soracak oldu.

Gözleri nemlendi kadının.

“Çok tatlı!..”dedi

bulent vural 250x250 - Tuzlu Kahve'nin Hikayesini Biliyor Musunuz?

Yazar hakkında

Bülent Vural
Kule Canbazı Editörü

Bunu Okuyun!

aykut bora betul bora tuzlu kahve ciftetelli gerdek 660x330 310x165 - Tuzlu Kahve, Çiftetelli, Gerdek

Tuzlu Kahve, Çiftetelli, Gerdek

Evlilik güzel de, “evlilik öncesi” trajikomik bir kaosa dönüşebiliyor.

45 yil sonra gelen mutlu son 660x330 310x165 - 45 Yıl Sonra Gelen Mutlu Son!

45 Yıl Sonra Gelen Mutlu Son!

Dünya sinemasının efsane klasiklerinden Love Story (Aşk Hikayesi) adlı film, çekildiği 1970 yılından bugüne milyonları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir