babamin tavuk sote tarifi kulecanbazi com - Babamın Tavuk Sote Tarifi
Babamın Tavuk Sote Tarifi

Babamın Tavuk Sote Tarifi

Bir erkeğin mutfakta nasıl yemek yaptığını gördünüz mü? Erkekler de çok güzel yemek yapar. Lakin erkek yemek yaptıktan sonra mutfağı tanınmaz bir hale getirdiği de doğrudur.

Mutfaklar evlerimizin en önemli bölümlerimizden biridir. Eğer bir ev yaptırdığınızda en fazla masrafı ilk olarak mutfağa ayırmak zorundasınız. Çünkü tüm ailenin birlikte yemek yiyeceği, gece kalktığınızda ilk ziyaret edeceği bölüm mutfaktır. 

Ben yemek yapmayı ve yemeyi çok severim. Mutfak eşime ait bir bölüm olduğu için elim ayağım karışıyor diyebilirim. Geçenlerde mutfağa girip babamın yapmış olduğu Tavuk Sote’sini yapmak istedim. Babam mutfakta çalışırken çok titizdi. Malzemeleri özenle hazırlar ve yemek pişene kadar yanından ayrılmazdı.

Bildiğiniz gibi Tavuk Sote‘nin ana malzemesi fileto tavuk göğsüdür. Tavuk göğsünü ince şeritler halinde kesiyorsunuz. Parçaların eşit olması daha lezzeti arttıyor. Doğranmış fileto tavuk göğüslerini Çankırı Tuzu ve taze çekilmiş tane karabiber ile pişirme öncesi tatlandırın. Zaten tuzladığınız için pişirme işlemi başladı. Çankırı Tuzu ayrı bir aroma verdiğini söyleyebilirim.

Tavuk Sote’nin olmazsa olmazı 1 adet kuru soğan ve 2 diş sarımsağı ince ince doğrayınız. Soğanı doğrarken gözleriniz yanmasın diye musluğu açarsanız biraz etkiliyor. Deneyimsel söylüyorum. Ya da bir eşiniz doğrasın. Tavuk Sote içine 3 adet orta boy yeşil birber ve 1 adet orta boy kırmızı biberi içlerindeki çekirdekleri temizleyerek jülyen şeklinde kesin.

3 adet orta boy domatesin kabuklarını soyun ve doğrayın. Domateslerinizin sulandığını göreceksiniz. Tavuk Sote’yi yaparken su kullanmadığımız için domatesin suyu aromaların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Çok farklı tavuk sote tarifine raslayabiliyoruz. Ama temel olarak ilk olarak yapacağınız bunlardır.

Pişirme aşamasında ise hazırlamış olduğunuz fileto tavuk göğüslerini eşit ısı yayan bir tavaya ya da wok tava içine alıyoruz. Küçük hareketlerle çeviriyoruz. Ben yağ kullanmıyorum. Ama yağ kullanacaksanız. Önceden 1 tatlı kaşığı yağı ısıtarak kullanabilirsiniz.

Tavukların üzerine soğan ve sarımsakları ilave ederek pişirmeye devam ediyorsunuz. Doğramış olduğunuz biber ve domatesi ilave ederek yüksek ateşte pişirmeye devam ediyorsunuz. Sıcak olarak servis yapıyorsunuz.

Eğer güzel yemek tarifleri arıyorsanız. Yemek.com’da çok güzel tarifler bulabilirsiniz. Özellikle yapılış kısmınları açıklayıcı ve ince tiyolar olduğundan dolayı bir erkek olarak mutfağa girdiğinizde sevdiklerinize harika lezzetler hazırlayabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Yemek.com Google Play link:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yemeksepeti.yemekcom

Yemek.com Apple Store uygulama link:
https://itunes.apple.com/tr/app/yemek-com/id1351326948?l=tr&mt=8

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir