Ana Sayfa / Yazar Cafe / Yeni Türkiye’de Bir Garip Yaşam Koçu Ve Sabır
yeni turkiyede bir garip yasam kocu ve sabir kulecanbazi com 660x330 - Yeni Türkiye'de Bir Garip Yaşam Koçu Ve Sabır
Yeni Türkiye'de Bir Garip Yaşam Koçu Ve Sabır

Yeni Türkiye’de Bir Garip Yaşam Koçu Ve Sabır

Yaşam koçları her durumda “olumlu zihinsel tutumu” önerdiğini biliyor musunuz?

Şimdi etrafta bombalar patlarken, her gün şehit haberleri gelirken, genç nüfus işsizlikle boğuşurken hemen her evde kredi ve kredi kartı borçları ile cebelleşen insanlar varken size nasıl olumlu düşünün diyebilirim.

En azından şöyle diyebilirim üstünüze bomba yağmıyor ve ailenizle ülkeleri aşıp umuda yol almak zorunda kalmıyorsunuz. Kendim bile yüksek sesle güldüm bu son cümleye yakında bu senaryoda gerçekleşir diyenleri duyabiliyorum. İşin özü zor bir coğrafya da yaşıyoruz ve ne yazık ki iyi yönetildiğimizi düşünmüyorum.

Birey olarak kanunlara saygılı ve hukuka inanan bir yapım var. İlk önerim umutsuz olmadan adaletin er ya da geç tecelli edeceğine inanmanızdır. Bu inanca biraz sabır ve itidalde eklemek gerekir. Tam bu noktada sabır erdeminin içinin boşaltıldığı bir toplumda yaşadığımızı belirtmek istiyorum. Sabır her kötü olaya tepkisiz kalarak sessizce bir köşede oturup dua etmek değildir. Sabır içinde öfke ve kinden arınmış bir eylemi barındırmalıdır. Hayatla olan bağınızı   koparmadan yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışmaktır aslında. Bir de vazgeçmemektir hayallerinizden. Zamanın bilgeliğine güvenerek bazen bir es vererek devam etmektir yaşamınıza. Ben sabrımı size anlattığım şekilde yaşamaya çalışıyorum.

Sabır mı kaldı ne yaptıysak olmuyor serzenişlerinizi de duyabiliyorum. Sizi anlıyorum çünkü sizinle aynı şeyleri yaşıyorum. Bir nokta hariç ben değişime inanıyorum. Bildiğim ve deneyimlediğim en önemli gerçek ise ister inanın ister inanmayın sadece kendimizi değiştirebileceğimiz. Sen değişirsen dünya değişir klişesinden bahsetmiyorum. Kişisel gelişimcilerin diline pelesenk olmuş bir cümledir bu ve her yerde duyarsınız. Bu sözün çok üst telden bir söylem olduğuna inanıyorum ve size dünya değişir vaadinde asla bulunmuyorum. Farkındalık içinde sabırla bir değişim sürecine girdiğinizde şu kısacık hayatınızda daha mutlu ve huzurlu yol alıyorsunuz.

Zihniniz dinginleştikçe daha üretken olabiliyorsunuz. İçinize giden yol size keyif vermeye başlıyor. Kendinizi tanıdıkça ve erdemlerinizi yükselttikçe dünya için verimli bir birey haline geliyorsunuz. Verimli ve üretken olmak size bolluk ve bereketi de getiriyor. Domino taşları ile yapılan resimleri bilirsiniz bir taş düşer ve muhteşem bir resim oluşur. Bu coğrafyada yaşayan bir insan olarak ilk taşın içi dolu bir sabır erdemi olması gerektiğini düşünüyorum. Gerisi size kalmış diğer taşları içsel yolculuğunuz ve ortaya çıkarmak istediğiniz resme göre siz dizin.

Sevgi ve ışıkla kalın.

Güler Karslı Akın
Yaşam Koçu ve Danışman

Bunu Okuyun!

nereye kadar sabir kulecanbazi com 660x330 310x165 - Nereye Kadar Sabır?

Nereye Kadar Sabır?

Vaktiyle birçok koyunu boğazlamış, bundan dolayı çobanlara ve koyunlara çok zarar vermiş bir kurt varmış.

herkes yasam kocu olabilir mi kulecanbazi com 660x330 310x165 - Herkes Yaşam Koçu Olabilir Mi?

Herkes Yaşam Koçu Olabilir Mi?

En çok merak edilen sorulardan biri “Herkes Yaşam Koçu Olabilir Mi?” olduğunu biliyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir