spor klupleri sporcularin sagligini korumada yeterli ozeni gosteriyorlar mi 660x330 660x330 - Spor Klüpleri Sporcuların Sağlığını Korumada Yeterli Özeni Gösteriyorlar Mı?
Spor Klüpleri Sporcuların Sağlığını Korumada Yeterli Özeni Gösteriyorlar Mı?

Spor Klüpleri Sporcuların Sağlığını Korumada Yeterli Özeni Gösteriyorlar Mı?

Op.Dr.Hasan Doğan; Spor klüpleri  sporcu alırken para harcamakta sınır tanımıyorlar.

Ancak o milyon dolarlık sporcuların sağlığını korumada yeterli özeni gösteriyorlar mı? diye soruyor.

Bir spor yaralanmasının ardından kortizon enjeksiyonları, ağrı kesici enjeksiyonları ve buz kompresler yaparak sahaya sürülen sporcu, o maçı belki tamamlıyor ama yırtılan ligamentin başına neler geliyor acaba?

Sporcunun gücü, kas ve eklem gücüyle ifade edilebilir. Kas ve eklemin hareketinin asıl temel dayanağı ligamenttir. Ligament ekleme ve kemiğe en yakın noktada lokalize olan yumuşak dokudur. Ligamentin esneme yeteneği yok gibidir. Kas esner ve elastikiyeti sayesinde travmalara karşı adaptasyon gösterir. Ancak ligament esnemediğinden direk travmayı üstlenir. Ligamentin ekleme ve iskelet sistemine sağladığı destek, iki tuğla arasındaki harcın etkisine benzer.

Spor hekimi ligament bilgisine hâkim olmak zorundadır. Kas spazmını ilaçla çözmeye çalışmak sporcunun spor hayatını kısaltmaktır. Uzun dönemde sakat kalmasına neden olur.

Proloterapi bilen hekim, eklem ve kas stabilitesi konusunda başarılı tedaviler uygular ve bir sporcunun uzun yıllar sahada kalmasına hizmet eder.

Proloterapi doğal bir tedavi yöntemidir. Zedelenen yumuşak dokunun kemiğe yapışma yerine PRP, Hipertonik dektroz, Glukozamin, bazı yağ asitleri enjekte etme esasına dayanır. Kopan ligamenti bir zamk gibi yerine yapıştırarak eklemi ve kası daha güçlü ve sağlıklı kılar.

Op.Dr.Hasan Doğan ve Ferit Osmanlı
Op.Dr.Hasan Doğan ve Ferit Osmanlı

Dünya Bilek güreş, şampiyonu Ferit Osmanlı, son yıllarda sağ dirsek lateral kollateral ligament relaksasyonuna  (zedelenme) bağlı dirsek instabilitesi nedeniyle finalde yeniliyordu. Ancak Proloterapi ile dirseği tamamen sağlığına kavuştuktan sonra 2013 de Polonya’da yapılan Dünya Bilek Güreşi Şampiyonasında yeniden 3. Kez Dünya şampiyonu oldu.

Bunu Okuyun!

okul cantasinin kilosunun yani sira seklide onemli 660x330 310x165 - Okul Çantasının Kilosunun Yanı Sıra Şeklide Önemli!

Okul Çantasının Kilosunun Yanı Sıra Şeklide Önemli!

Ağır çantalar ve duruş bozuklukları çocuklarda omurga sorunlarına neden oluyor.

mouse hastasi olabilirsiniz 660x330 310x165 - Mouse Hastası Olabilirsiniz

Mouse Hastası Olabilirsiniz

İş hayatında, sürekli ve aynı şekilde yapılan hareketler, elde, bilekte ve dirseklerde ciddi sağlık sorunlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir