Ana Sayfa / Yazar Cafe / Sağ Beyin, Sol Beyin
sag beyin sol sol beyin 660x330 660x330 - Sağ Beyin, Sol Beyin
Sağ Beyin, Sol Beyin

Sağ Beyin, Sol Beyin

Beynimiz sağ ve sol olmak üzere iki yarım küreden oluşuyor.Sol yarım küre; mantıklı, matematiksel, akılcı, bilimsel, hesapçı yanımızın merkezidir.

Sağ yarım küre; mantık dışı özelliklerimizin (sezgisel, sanatsal, şiirsel, hayalci, romantik, efsanevi, dinsel) merkezidir.

Sağ beynini baskın kullanan insanlar ile sol beynini baskın kullanan insanlar birbirlerinden farklıdır.  Nasıl mı? Bizdeki bölgeler arası rekabeti anlatan hikâyeler gibi Almanlar da;  Berlinlileri kaba,  Viyanalıları fazla nazik olduğunu düşünürlermiş.

Viyana’ya gezmeye giden bir Berlinli, yolunu kaybedince, gördüğü ilk Viyanalının yakasına yapışıp,  bağırarak; “Postane nerede?” diye sormuş. İyice şaşıran Viyanalı, adamın ellerini yakasından kurtardıktan sonra; “Beyefendi, bana nazikçe; ‘lütfen bana postanenin yerini söyler misiniz?’ diye sorsanız daha güzel olmaz mıydı?” diye sormuş. Berlinli, duydukları karşısında adeta afallamış, “Böyle söylemektense kaybolurum daha iyi,” diye homurdanarak uzaklaşmış.

Bu kez Viyanalı, Berlin’e gitmiş. Belediye binasını arıyormuş. Bir Berlinliye yaklaşarak; “Bir dakikanızı alabilir miyim? Ben Belediyeyi arıyorum. Acaba zahmet olmazsa bana yardım edebilir misiniz?” demiş.  Berlinli, “Buradan geri dön. İki sokak ilerle, sola dön. Bir sokak geç, tekrar sola dön, yirmi adım git, belediye karşında,” demiş. Viyanalı bilgilenmek yerine şaşırmış ve “İyilikseverliğiniz için teşekkür ederim, “ demiş. Berlinli teşekkürü boş ver, söylediklerimi tekrarla bakiyim,” demiş.

İşte Berlinli gibi, sadece mantığını kullananlar sol, Viyanalı gibi romantik olanlar da sağ beyinlileri temsil ediyor.

Mantıklı olanlar; disiplinli, matematiksel, hesapçı olduklarından kazançlı çıkmayı, galip gelmeyi isterler. Bunu elde etmek için ellerinden geleni yaparlar ve başarırlar. Başarma istekleri ve mücadeleci tavırları nedeniyle dünyadaki yönetim bu insanların eline geçmiştir. Böyle olunca, mantıklı yaklaşım tüm alanlarda hüküm sürmektedir. Bu yüzden, bugün dünyadaki iktidar olma entrikaları, kazanmak uğruna yapılan insanlık dışı uygulamalar ve savaşlar sol beynini baskın kullananların eseridir.

Gel gelelim, mantığın başardığı şeyler gün gelir insanı tatmin etmez olur. İşte o zaman insan, mantığın kazanamadığı şeyleri (sanatsallık, romantizm, şiirsellik) arar. Yıllarca sağ beynini ihmal edenler için artık bu o kadar kolay değildir.

Tanrı, insana iki ayrı özellik vermiş. Bunları beynin iki yarımküresine ayrı ayrı koymuş. İki yarım küreyi birleştiren bir de köprü yapmış. İstemiş ki, insanlar ikisini de eşit oranda kullansınlar. Hem mantıklı olsunlar, hem romantik. Ancak; kadınlar ve sanatçı ruhlu olanlar, romantizmi, erkekler mantığı benimsemişler.

Mantık egemen dünyamızda savaşlar ve acılar çok fazla. Sanatçıların ve kadınların dünyası sanırım bugünkünden daha muhteşem olurdu.

huseyin guducu - Sağ Beyin, Sol Beyin

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

kimden yanasin kulecanbazi com 660x330 310x165 - Kimden Yanasın

Kimden Yanasın

Şehrin en büyük otelinin kırkıncı katının penceresinden, intihara kalkışan bir adama polis ve itfaiye yardım …

gercegi duymaya hazir misiniz kulecanbazi com 660x330 310x165 - Gerçeği Duymaya Hazır Mısınız?

Gerçeği Duymaya Hazır Mısınız?

Küçük bir kasabanın kilisesinde görevli papaz yardımcısının karısı, komşularının tavuklarını çalıyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir