Ana Sayfa / Yazar Cafe / Nereye Kadar Sabır?
nereye kadar sabir kulecanbazi com 660x330 - Nereye Kadar Sabır?
Nereye Kadar Sabır?

Nereye Kadar Sabır?

Vaktiyle birçok koyunu boğazlamış, bundan dolayı çobanlara ve koyunlara çok zarar vermiş bir kurt varmış. Bir gün nasıl olmuşsa olmuş, yaptıklarından vicdan azabı duymaya başlamış. Bu azaptan kurtulmak için, ıslah olmaya karar vermiş.

Islah olmak için bir rahibe gitmiş ve ondan kendisi için bir dua etmesini istemiş. Kurt rahibin koyunlarını da boğazlamış olduğu için, rahip, bunu memnuniyetle kabul etmiş ve duaya başlamış. Kurt ıslah olabilsin diye uzun bir dua etmenin daha iyi olacağını düşünmüş. Rahip dua ediyor kurt ağlıyormuş. Dua uzadıkça uzamış. Kurt biraz sıkılmış. Pencereden dışarılara bakınca, koyun sürülerinin, köyün ağıllarına doğru gitmekte olduğunu görmüş. Onları görünce huzursuzlaşmaya başlamış. Rahip kendini kaptırmış, dua okumayı hiç sonu gelmeyecekmiş gibi hararetle sürdürüyormuş.

Sabrı tükenen kurt, “Bitir artık şu duayı Rahip! Yoksa bütün koyunlar ağıllarına girecek ve ben bu geceyi aç geçirmek zorunda kalacağım,” demiş.

Kurt acıkıncaya kadar sabır göstermiş, ya insanlar?

Kişiye göre değişmekle beraber, büyük çoğunluğun amacı, tıpkı hikayedeki kurt gibi, günü kurtarmak. Amacı günü kurtarmak olan için sabırsız olmak, hatta aceleci olmak büyük sorun yaratmaz. Kişi bu haliyle idare eder ve edilir. Sabırsız olmak, günü kurtarmaya yetse de, büyük ideallere ulaşmak sabır ister.

Büyük ideal diye, anlamlı bir yaşam kastediyorum. Dünyamızda öleceğini bilen tek canlı insandır. Öleceğini bilen insana yaşam anlamsız gelir. Hayatı anlamsız bulanlar, onu anlamlı hale getirmeye çalışırlar. Bunu da yapamayanlar, hayata katlanmaya çalışırlar.

Hayatını keyifli yaşamak isteyenler, hayata anlam katmanın çaresine bakarlar. Çare olarak, kendisine önerilen bilindik şeylere meylederler. Bunlar; meslek sahibi olmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak, mal mülk edinmek, vb şeylerdir. Buların her biri, bir süreliğine hayatın anlamlı olduğu hissi verir ve kişiyi heyecanlandırır. Bir süre sonra, her şey sıradanlaşır, monotonlaşır ve anlamını yitirir. Bilindik şeylerin dışına çıkamayanlar, mevcut durumu yeniden parlatıp biraz daha heyecan yaratmaya çalışsa da sonuç değişmez.

Hayata anlam katmak yerine, hayatın anlamını anlamaya çalışmak bitmez tükenmez bir heyecan ve keyiftir. Ne yazık ki, çok uzun ve zorlu bir süreç olduğundan, çok büyük sabır ister.

huseyin guducu - Nereye Kadar Sabır?

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

balık

Ezbere Davranışlar

Çok ünlü ve şık bir restorana giden adama, garson, saygıyla eğilip, masasını göstermiş.

yorum neye gore yapilir kulecanbazi com 660x330 310x165 - Yorum Neye Göre Yapılır?

Yorum Neye Göre Yapılır?

Çok zengin bir adam öldüğünde, oğlu henüz on yaşındaymış. Köyün ihtiyar heyetinin okuması için bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir