Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Bakan Avcı, Karikatür Yarışması Ödül Törenine Katıldı
bakan avci karikatur yarismasi odul torenine katildi 660x330 660x330 - Bakan Avcı, Karikatür Yarışması Ödül Törenine Katıldı
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı

Bakan Avcı, Karikatür Yarışması Ödül Törenine Katıldı

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından MEB Şura Salonu’nda düzenlenen “eba Çizgi 1. Karikatür Yarışması Ödül Töreni” ve sergi açılışına katıldı.

Bakan Avcı törende yaptığı konuşmada yarışmanın öğretmen ve öğrenci olmak üzere iki kategoride düzenlendiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Yarışmada birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin yanı sıra sanatçı hoca kimliğiyle tanınan, muallimliği ve sanatsal çalışmalarıyla unutulmaz izler bırakan merhum hocamız Cevat Ülger adına da, ‘Cevat Ülger Özel Ödülü’ ihdas edildi. Cevat hoca rahmetli muhtemelen ‘Cevat Ülger Özel Ödülü’ sözünü de ‘Cevat Ülger Hususi Mükafatı’ diye söylememizi tercih ederdi. Bunun için burada ‘Öğretmen’ diye yazıyor ama onun o sevdiği sıfatı bir kere daha kullanmak istedim.

Bakan Avcı, yarışmada her kategoriden 60 karikatürün sergilenmeye değer bulunduğunu ve yarışmaya katılan 349 öğretmen ile 3 bin 205 öğrenciye ve jüri üyelerine teşekkürlerini iletti.

Bakan Avcı, şunları söyledi: “Yarışmada jüri tarafından ödüle değer bulunan veya sıralamaya alınan bütün öğretmen ve öğrencilerimizi de yürekten tebrik ediyorum. Doğrusu bu tür sanatsal etkinliklerde bu tür sıralamaların yapılmasını pek içime sindiremiyorum ama ne yazık ki ister istemez birinciler, ikinciler, üçüncüler oluyor. Bunların da çok izafi, yani görece olduğunu pekala belki dereceye giremediği düşünülebilecek arkadaşlarımızın eserlerinin de pekala bir başka gözde birinci, ikinci, üçüncü seçilebileceğini de unutmamamız gerekiyor.

Önümüzdeki yıllarda bu ve benzeri etkinlikleri çok daha geniş çaplı, geniş katılımlı ve geniş bir yelpazede yapacağımızı, tekrarlayacağımızı şimdiden müjdeliyorum. Eserleri, dereceye girememiş, sergilenmemiş olabilir ama biz biliyoruz ki bazen görülemeyen değerler aradan 20-30 yıl geçtikten sonra bir bakıyorsunuz bir öğrencinizin elinden tekrar bugünün gündemine gelebiliyor. Onun için çalışmalarınızda başarılar diliyorum, öğretmenlerimize, öğrencilerini bu yarışmalara teşvik ettikleri için tekrar teşekkür ediyorum.

Bakan Avcı, konuşmasının ardından merhum Cevat Ülger’in oğlu Mehmet Ülger ve kızı Fatma Ülger’le birlikte “Cevat Ülger Özel Ödülü“nü kazanan İstanbul Taşoluk Anadolu Lisesi Öğretmeni Hakan Sümer ile yarışmada öğretmen kategorisinde birincilik ödülünün alan Balıkesir Kadriye Kemal Gürel Güzel sanatlar Lisesi Öğretmeni Mehmet Zeber’e ödüllerini verdi.

Bakan Avcı, daha sonra yarışmada sergilenmeye hak kazanan 60 eserin yer aldığı sergiyi açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir