Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Yaşam Süresini Belirleyen “Kan Testi” Geliştirildi
yasam suresini belirleyen kan testi gelistirildi 660x330 660x330 - Yaşam Süresini Belirleyen "Kan Testi" Geliştirildi
Yaşam Süresini Belirleyen "Kan Testi"

Yaşam Süresini Belirleyen “Kan Testi” Geliştirildi

Uzmanlar, kişinin beş yıl içinde ölüp ölmeyeceğini belirleyen bir kan testi geliştirdi. Ancak bu “ölüm testi”nin  kullanılmaya başlaması için henüz uzun araştırmalar gerekiyor.

Amerika’nın Sesi (VOA)’nin haberine göre geliştirilen test, kandaki dört protein ve metabolizmaya ait biyolojik risk faktörlerini ölçüyor. Bu faktörlerin oranlarını ve seviyelerini ölçen uzmanlar, kanser, şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı ve diğer doğal sebeplerden meydana gelebilecek ölüm risklerine ait sayısal bir değer belirliyor.

Ölüm testini ilginç kılan bir nokta da bu biyolojik risk faktörlerinin kısa vadede  sağlıklı kişilerde ölüm riski tespit etmesi.

Finlandiya ve Estonya’dan 17 binden fazla kişinin katıldığı deneyde kan örneklerini değerlendiren uzmanlar, kanında bu biyolojik risk özelliklerini barındıran kişilerin beş yıl sonra ölüm riskinin daha yüksek olduğunu tespit etti. Örneğin, uzmanlar kanındaki biyolojik risk faktörü oranı yüksek olan her beş Estonyalı’dan birinin araştırmanın ilk yılında öldüğünü belirledi.

Johannes Kettunen, Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi’nde araştırmacı. PLoS adlı tıp dergisine yazan Kettunen, testin “ölüm testi” olarak tanımlanmaması gerektiğini, çünkü bunların sadece risk belirleyici faktörler olduğunu belirtiyor.

Profesör Kettunen, testin henüz başlangıç aşamasında olduğunu, bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ve dolayısıyla da kan testine bakarak ölüm hakkında sonuca varmanın faydadan çok zarar sağlayacağını söylüyor. Profesör şunları ekliyor: “eğer yüksek risk taşıyan kişiler için bir şey yapamazsak, ben bile bu risk grubunda olduğumu bilmek istemem, çünkü tıbbi olarak bu konuda yapılabilecek birşey yok.”

Kan analizinin asıl amacı ölüme neden olabilecek etkenleri önceden belirleyip, gerekli tedavilere başlanmasını sağlamak. Kettunen, doktorların bu amaçla kullanabileceği bir testin beş yıl içinde hazır olacağını söylüyor.

Bunu Okuyun!

yasamak bir sanattir kulecanbazi com 660x330 310x165 - Yaşamak Bir Sanattır

Yaşamak Bir Sanattır

Bir grup batılı, kendi araçları ile Hindistan’a gezmeye gitmişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir