Ana Sayfa / Yazar Cafe / Tanrıdan Ne İstemeli?
tanridan ne istemeli kulecanbazi com 660x330 - Tanrıdan Ne İstemeli?
Tanrıdan Ne İstemeli?

Tanrıdan Ne İstemeli?

Genç bir kız, bir dergâha, dervişi dinlemeye gitmiş. Derviş, o gün, ‘Tanrıya nasıl dua edileceğini anlatıyormuş; “Dualarınızın kabul olmasını istiyorsanız, Tanrı’dan kendiniz için bir şey istemeyin. Başkaları için bir şey isteyin. Bununla birlikte kalpten dua edin ve merhametle isteyin,” demiş.

Genç kızın en büyük dileği, münasip bir koca bulmakmış. Zaten evlilik yaşı geçmek üzereymiş. Üstelik çok alımlı olmadığı gibi ailesi de fakirmiş. İşinin biraz Allah’a kaldığının farkında olan kız, ‘Şimdi, Tanrı’ya, dervişin söylediği gibi, nasıl dua etmeli,’ diye düşünmüş. Sonunda bulmuş;

“Tanrım anneme iyi huylu, zengin bir damat ver,” demiş.

Genç kızın duası kabul olmuş mu bilmiyoruz ama çoğu insan istediklerinin olması için, tanrıya dua eder.

İstedikleri olsun diye Tanrı’ya dua edenler, galiba Tanrı’yı, isteklerini yerine getiren bir güç olarak görüyorlar. Böyle düşünenlerin kimi para istiyor, kimi düşmanının canını almasını istiyor, kimi sınavı kazandırmasını istiyor, kimi güç, kimi mevki istiyor.

‘Dünyada kaç insan varsa, o sayıda Tanrı tanımı vardır,’ derler. Herkesin kendine göre bir tanrı anlayışı vardır. Bununla beraber büyük çoğunluk, Tanrı’yı, sanki yukarıda oturmuş, kullarını izleyen, gerektiğinde duruma müdahale eden aksakallı biri gibi görüyor. Tanrıyı böyle görenler, dara düştüğünde, ‘Galiba Tanrı başka bir şeyle meşgul olduğundan beni göremiyor,’ diye düşünüp, dua ile isteklerini duyurmaya çalışıyorlar. Eğer duası kabul olursa, ‘Ben iyi bir kul olduğumdan tanrı beni duydu,’ deyip seviniyor, olmazsa, ‘Tanrıyı gücendirecek bir kabahat işlemiş olmalıyım,’ deyip üzülüyor.

Kendi göbeğini kendi kesmekten aciz insanlar, duayı bir istek dilekçesi gibi kullanıyorlar. Her dara düştüğünde Tanrı’ya müracaat ediyorlar. Böylece, pek farkında olmasalar da, Tanrı’nın verdikleriyle yetinmemiş, kendilerine torpil istemiş, hâşâ, Tanrı’ya akıl vermiş oluyorlar.

Tanrı insana mucize yetiler vermiş, muazzam işleyen bir düzen vermiş. Yetilerini layıkıyla kullanabilen insanlara, dahi, diyoruz. İnsan kendine verilen kapasitenin farkına varsa, Tanrı’dan hiçbir şey istemez, sadece şükretmek için dua ederdi.

huseyin guducu - Tanrıdan Ne İstemeli?

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir