Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Sosyal Ağlarda Sahte Hesap Açmak Suç Sayılacak!
sosyal aglarda sahte hesap acmak suc sayilacak kanguru haber com 660x330 - Sosyal Ağlarda Sahte Hesap Açmak Suç Sayılacak!
Sosyal Ağlarda Sahte Hesap Açmak Suç Sayılacak!

Sosyal Ağlarda Sahte Hesap Açmak Suç Sayılacak!

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlar üzerinde sahte hesap açmak, bu hesaplar üzerinden diğer kişi ve kurumlara hakaret etmek, yalan beyanda bulunmak ve taciz suç olarak kabul edilecek.

Sahte hesap kullanarak bir markayı kötüleme, kişileri tehdit ve taciz etme eylemlerinin Türkiye’de de arttığını belirten Avukat Cevat Kazma, İngiltere’deki gibi benzer bir tasarının Türkiye’de de hazırlanması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de önerilen yeni yasa tasarısı ile sosyal ağlar üzerinde açılan sahte hesapların suç sayılması ve hesabı açan kişilerin yargılanması gündeme geldi. Tasarının yasalaşması halinde, sahte ve taklit hesap açmak, bu hesaplardan diğer kişi ve kurumlara hakaret etmek, taciz içerikli mesaj yayınlamak ve yalan beyanlarda bulunmak suç olarak kabul edilecek.

Benzer bir tasarının Türkiye’de de hazırlanması gerektiğini vurgulayan Avukat Cevat Kazma, özellikle ünlü markalar ve kişiler adına sahte hesaplar açıldığını ancak taklit edenlere karşı bir yaptırımın bulunmadığını ifade etti. Aynı şekilde takma isimler altında diğer kişi ve kurumlara hakaret, tehdit içeren hesaplar hakkında da işlem yapılması gerektiğine değindi.

Sahte bir isimle hesap açmanın mantıklı bir tarafının olmadığını belirten Cevat Kazma, bir markanın ismi, logosu kullanarak açılan hesapların, sahte ürün üretilmesi ile aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Caydırıcı Ceza Gerekiyor!
Bu tür eylemlerin marka imajına, kişilerin itibarlarına, kariyerlerine zarar verebileceğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Avukat Cevat Kazma, caydırıcı bir cezalandırmanın olması gerektiğini vurguladı.

Sahte hesaplar üzerinden taciz ve saldırıların arttığına da değinen Cevat Kazma, özellikle kadınların mağdur olduğunu belirtti.

Bunu Okuyun!

o doktordan ozur mektubu kulecanbazi com 660x330 310x165 - O Doktor'dan Özür Mektubu...

O Doktor’dan Özür Mektubu…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Cüneyt Genç, Facebook’ta yaptığı paylaşım ile sosyal medya gündemine …

her 5 kisiden 1i sosyal aglarda is ariyor 660x330 310x165 - Her 5 Kişiden 1’i Sosyal Ağlarda İş Arıyor

Her 5 Kişiden 1’i Sosyal Ağlarda İş Arıyor

Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online pazar araştırma şirketi DORinsight’ın gerçekleştirdiği sosyal medya araştırması,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir