Ana Sayfa / Yazar Cafe / Sevilmenin Tek Yolu
sevilmenin tek yolu 660x330 660x330 - Sevilmenin Tek Yolu
Sevilmenin Tek Yolu

Sevilmenin Tek Yolu

Sevgilisi ya da eşi tarafından terkedilenlerin bazıları, sanki hayat damarları kesilmiş gibi olurlar ve ben, ‘eşim olmazsa yaşayamam,’ diye feryat ederler. Hatta intihar girişiminde veya tehdidinde bulunurlar. ‘Sen olmadan yaşayamam,’ diyen, ben eşimi çok seviyorum demeye getiriyor. Pek çok insan da, bu durumun sevgi olduğunu sanır.

Acaba bu, gerçekten sevgi midir?
Eğer bir insan, başka biri olmadan yaşayamıyorsa, o insan kendi başını beceremeyen biridir ve diğerine yaslanan bir asalaktır. O yüzden, bu durumun sevgi ile uzaktan yakından alakası yoktur. Bu insan eşini değil, eşinin kendisine sağladığı konforu sevmektedir. Hoş eşler birbirlerine yaslanarak yaşamaktan hoşnut ise o kendilerinin bileceği iş ama bu sevgi değil bağımlılıktır.

Kendi başına ayakta duramayan, birine yaslanarak ayakta durabilen insanlara ‘Pasif bağımlı’ deniyor. Sevgisiz ya da düzensiz sevgi ile büyümüş çocuklar, içten içe sevilmeye layık olmadıklarını ve değerli olmadıklarını düşünürler. Sevgi eksikliği kendine güvensizliği doğurur. Sevgi ve güven eksiği olan bu insanlar, dünyanın güvenilmez ve hiçbir şey vermeyen bir yer olduğunu düşünürler. Sevgi ve güvene muhtaç olan bu insanlar, nerede bir sevgi ve ilgi görseler, sevgi ve ilgi eksikliğini tamamlayacak kaynağı bulduklarını düşünürler ve oraya hırsla yapışırlar. Kaynağını daim kılmak için, eşinin de kendisine bağımlı olması için çabalar. Bunun için onun güçlü olmasını engellemeye çalışır.

Pasif bağımlı kişiler öz disiplinden yoksundur. Tek istekleri ilgiye karşı duyduğu açlığın doyurulmasıdır. Bu doyum hazzının gecikmesine dahi tahammülleri yoktur. İlginin sürmesi uğruna dürüstlükten bile vazgeçerler. Onlara göre başkaları hatta çocukları bile mutluluk ve doyum kaynağı olmalıdır. Sadece kendi doyumlarını düşünürler, ondan ötesi onları ilgilendirmez.

Her insan kendine bebek gibi ihtimam gösterilmesini, koruyup kollanmasını ister. Ancak gerçek hayatın böyle olmadığını kavrayanlar, kendi başının çaresine bakarlar. Bunu beceremeyecek durumda olanlar illa ki, birine yaslanmayı tercih ederler. Genç yaştaki pasif bağımlıların, kendini sevdiğini söyleyen sevgilisine, kör kütük aşık olmasının nedeni; ‘işte bana sonsuz sevgi ve ilgi verecek birini buldum,’ diye düşünmesidir. Bunun aşk olmadığını tecrübeliler bilir ama gençlere anlatamazlar.

Sevilmek isteyen, sevilecek biri olmaya çalışmalıdır.Sevilmenin tek yolu budur.

Sen olmazsan yaşamam diyenlere bakın Can Yücel ne demiş:  ‘Bağlanmayacaksın bir şeye öyle öyle körü körüne,/ “O olmazsa yaşayamam.” Demeyeceksin./ Demeyeceksin işte./ Yaşarsın çünkü./ Öyle beylik laflar etmeye gerek yok ki.’

huseyin guducu - Sevilmenin Tek Yolu

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

ask ile makarna arasindaki iliski nedir 660x330 310x165 - Aşk ile Makarna Arasındaki İlişki Nedir?

Aşk ile Makarna Arasındaki İlişki Nedir?

Makarna, insan vücudunda mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin salgılanmasına yardımcı olur

iliskilerde dokuz kusurlu hareket 660x330 310x165 - İlişkilerde Dokuz Kusurlu Hareket

İlişkilerde Dokuz Kusurlu Hareket

Futbol daha çok erkeklerin ilgisini çeken, ülkemizde en fazla izlenen, haber ve magazini yapılan,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir