Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Ofiste Egzersiz Yapmak İçin 5 Dakikanızı Ayırmanız Yeterli
ofiste egzersiz yapmak icin 5 dakikanizi ayirmaniz yeterli 660x330 660x330 - Ofiste Egzersiz Yapmak İçin 5 Dakikanızı Ayırmanız Yeterli
Ofiste Egzersiz Yapmak İçin 5 Dakikanızı Ayırmanız Yeterli

Ofiste Egzersiz Yapmak İçin 5 Dakikanızı Ayırmanız Yeterli

Çok oturmanın insan sağlığı için zararlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Oturmanın verdiği zararı hafifletmek için günlük hayatta, hele ofiste çalışıyorsanız aktif olmak gerek. Stresli bir ofis gününde vücudunuzu rahatlatmak için 5 dakika ayırmanız yeterli.

Uygulanması çok kolay ve pratik olan bu egzersizler vücudunuzun gerilerek rahatlamasını sağlar, kaslarınızdaki ağrıların kronikleşmesini engelleyerek postürünüzü düzeltir ve stres seviyenizi azaltır.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kıyafetlerinizi bile çıkarmadan yapabileceğiniz hareketleri sizler için araştırdı.

Ofiste Egzersiz Zamanı
Birinci Egzersiz: Ayakta veya oturarak yapabilirsiniz. Kolunuzu düz bir biçimde diğer omzunuza doğru uzatın, diğer eliniz ile dirseğinizden bastırın. Omzunuzun arka tarafının gerildiğini hissedin. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyip gevşeyin.

İkinci Egzersiz: Ayakta veya oturarak yapabilirsiniz. Kolunuzu kürek kemiklerinizin arasına doğru bükün ve diğer eliniz ile dirseğinizden aşağıya doğru itin. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyip gevşeyin.

Üçünücü Egzersiz: Ayakta veya oturarak yapabilirsiniz. Elinizi başınızın üzerinden geçirin ve yana doru çekin. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyip gevşeyin.

Dördüncü Egzersiz: Ayakta veya oturarak yapabilirsiniz. Ellerinizi başınızın arkasında kenetleyin ve başınızı öne doğru çekin. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyip gevşeyin.

Beşinci Egzersiz: Ayakta veya oturarak yapabilirsiniz. Ellerinizi belinize koyun veya ellerinizi kalçanızın üzerinde birleştirin ve kürek kemiklerini birbirine doğru iyice yaklaştırın. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyip gevşeyin.

Egzersizleri ayakta yapıyorsanız belinizi çok fazla bükmemeye özen gösterin.

Bunu Okuyun!

dogu tibbi mi bati tibbi mi 660x330 310x165 - Doğu Tıbbı Mı Batı Tıbbı Mı?

Doğu Tıbbı Mı Batı Tıbbı Mı?

Doğu ve Batı Tıbbı insan vücuduna farklı bakış açılarından bakan iki ayrı sağlık sistemidir.

dikkat parmaklarinizi kitlatmayin 660x330 310x165 - Dikkat Parmaklarınızı Kıtlatmayın!..

Dikkat Parmaklarınızı Kıtlatmayın!..

Uzmanlar, birçoğumuzun alışkanlık haline getirdiği parmak kıtlatmayı (çıtlatmayı) önermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir