Ana Sayfa / Yazar Cafe / Meşhurların Seveni Çokmuş
meshurlarin seveni cokmus 660x330 660x330 - Meşhurların Seveni Çokmuş
Meşhurların Seveni Çokmuş

Meşhurların Seveni Çokmuş

Ahmet Bey, yıllar sonra çocukluk arkadaşı Süleyman Bey ile karşılaşmış. Bu iki arkadaşın ikisi de şiir yazarmış, bu yüzden aralarında bir rekabet varmış. Kısa bir hoş beşten sonra, Ahmet bey hemen rakibine bir gönderme yapmak amacıyla, “Biliyor musun, son zamanlarda şiirlerimi okuyanların sayısı ikiye katlandı,” demiş. Süleyman Bey bu lafı duyunca;“Yaa demek evlendin, inan ki haberim yoktu,” demiş.

Hikâyede, meşhur olmak isteyen iki arkadaşın atışmasını görüyoruz. Herkes ön planda olmak, daha üstün olmak dolayısıyla daha çok sevilmek ister. Meşhur olmak, bu talepler için çok cazip bir konum olduğundan, bu yolu seçenler oluyor.

İnsanın sevgi görmeyi talep etmesi ve bunun için çabalaması anlaşılabilir bir şeydir ama meşhur olmak bu yaraya merhem olacak mıdır acaba?

Sevilmek için meşhur olmalıyım düşüncesinde, ben diğerlerinden üstün olacağım, böylece diğerleri beni sevecek düşüncesi gizlidir. Bu düşüncede, başkalarını sevme niyeti yoktur, sadece sevilme niyeti vardır.

Meşhurların seveni çokmuş gibi görünüyor olmasına rağmen, onlar; ‘bizler çok yalnız insanlarız,’ diyorlar. ‘Kalpten gelmeyen mesajlar, kalplere ulaşamaz,’ misali, onlara gösterilen sevgi galiba kalpten gelmiyor. İnsanların meşhurlara gösterdiği ilgi, sevgiden ziyade, hayranlık, imrenme gibi bir şey olsa gerek. Sevilmek amacıyla meşhur olmak, anlaşılan derde deva olmuyor.

Başkalarını sevmek istemiyorum ama sevilmek istiyorum diyenler, çocukluğunda annesinin bir tanesi olanlardır. Böyle nazlı büyütülen çocuklar, sosyalleşemiyor, toplumsal sorumluluklar kazanamıyor ve herkesin kendilerini anneleri gibi karşılıksız sevmesini bekliyorlar. Kendilerini sevmeyenlerle karşılaşınca, kendilerini dünyanın merkezi sanan bu insanlar,  asla kabahati kendinde aramıyorlar.

Atalar, ‘Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan, başkalarına öyle davran,’ diyor, Can Yücel; ‘Unutma, sevdiğin kadar sevilirsin,’ diyor. İnsan her ne yaşıyorsa verdiklerinin yansımasını yaşıyor. Bu yüzden sevilmenin formülü basittir;  sevilmek isteyen sevmelidir.

Formül çok basit ama ‘Sevgi karın doyuruyor mu?’ diye büyütülenler, sevmeyi nasıl öğrenecek? Kısmet olurda, sevmeye tercih ettikleri kazançları ile sevginin satın alınmadığını görürlerse, belki sevmeyi öğrenmeye gayret edeceklerdir.

huseyin guducu - Meşhurların Seveni Çokmuş

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

sevilmenin tek yolu 660x330 310x165 - Sevilmenin Tek Yolu

Sevilmenin Tek Yolu

Sevgilisi ya da eşi tarafından terkedilenlerin bazıları, sanki hayat damarları kesilmiş gibi olurlar ve ben, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir