merak ettigimiz 25 soru ve cevaplari 660x330 660x330 - Merak Ettiğimiz 25 Soru ve Cevapları
Merak Ettiğimiz 25 Soru ve Cevapları

Merak Ettiğimiz 25 Soru ve Cevapları

İnsanların en çok merak ettiği soruları,  konunun uzmanları son yapılan araştırmalara göre yanıtladılar. İşte en çok merak edilen 25 soru…

 1. Solaklar daha mı zeki? Şimdiye kadar ki bilimsel araştırmalar, solakların sağ elini kullananlardan daha yaratıcı ya da zeki olduğunu göstermedi.
 2. Kaşınmak tam olarak ne demek? Kaşınmak, cildin çok hafifçe uyarılmasıdır. Bunun böcek ısırığına karşı bir savunma mekanizması olarak geliştirildiği tahmin ediliyor.
 3. Neden ateşimiz çıktığında üşürüz? Ateş, vücudun kendi termostatının ısısını yükseltmesiyle ortaya çıkar. Ancak kişi terlemediği ya da kan basıncı yükselmediği için üşür.
 4. Parmaklar suda kalınca neden buruşuyor? Eğer hücrelerinizin sahip olduğundan daha az yoğunlukta ya da az tuz çözeltisinin olduğu suya girerseniz, su osmos yöntemiyle vücuda emilir. Bu da derideki hücrelerin şişmesine neden olur. Hücreler alt tabakadaki dokulara bağlı olduklarından deri bu duruma uyum sağlayabilmek için buruşur.
 5. Tiryaki olmak için kaç sigara içilmeli? Önemli olan sigara sayısı değil. Bağımlılık sabah uyandıktan sonra ilk sigarayı ne zaman yaktığınızla ilgili. İlk sigara içişten sonra bağımlılık bir yıl içinde tamamlanıyor.
 6. Arka koltukta neden araba tutuyor? Arkada oturunca ufuk çizgisi görülmüyor. Araç tutması, iç kulakta hareket algılanırken, gözlerden sabit olduğunuz bilgisinin gelmesi nedeniyle yaşanır. Yani arkada otururken, beyin aracın hareket ettiğini anlamaz ve böylece vücut dengesi bozulur.
 7. Deniz havası almak sağlıklı mı? Şehirden uzak deniz kıyısında yaşamak sağlıklı olabilir. “Deniz havası” yani denizin neden olduğu güzel koku, sahilde yaşayan bir bakteri sayesinde ortaya çıkar. Ama uzmanlar bakterinin, limanlardaki egzoz gazının havayı daha da kirletmesine neden olduğunu ortaya koydu.
 8. Herkes evinde kalsa grip salgını biter mi? Evet… Küresel bir karantina grip salgınının sonu olabilir ancak tek bir kişinin bile dışarı çıkması virüsün yeniden yayılmasına neden olur.
 9. Bitkiler yaşlılık nedeniyle ölür mü? Bazı bitkiler iyi bakıldığında sonsuza kadar yaşayabiliyor. Ancak mevsimlik bitkilerin ömrü kısa olur.
 10. Sakız sonsuza dek midede kalır mı? Hayır… Sakız, yutulduğunda sindirilemez ancak en geç üç gün içinde vücuttan atılır.
 11. Kendi kendine konuşanlar deli mi? Hayır… İnsanların yalnız ya da sıkıntılı olduğunda kendi kendilerine konuşması oldukça normal bir durumdur.
 12. Erkeklerde selülit olur mu? Portakal kabuğu gibi bir cilt sadece kadınlarda değil erkeklerde de bulunuyor. Ancak erkeklerde selülit daha çok boyun ve karın bölgesinde görülüyor.
 13. Çay içmek gerçekten harareti alır mı? Evet… Sıcak içecekler vücudun kendisini olduğundan daha sıcak zannetmesine yol açar. Vücut daha çok terler ve bu da ısı kaybına yol açar.
 14. Üzüm mü, şarap mı daha faydalı? Şaraptaki sağlığa yararlı madde olan antioksidanların miktarı, üzümden iki kat daha fazla.
 15. Neden tek yumurta ikizlerinin parmak izleri birbirini tutmuyor? Tek yumurta ikizleri aynı DNA’ya sahip olsalar da hücre-hücre aynı değildir, dış görünüşünüzü genleriniz belirlemez. Parmak izleri ise vücutta maruz kalınan hormonlara bağlıdır. İki hücrenin hormon seviyesi farklı olduğu için, parmak izleri de aynı olmaz.
 16. Kuşlar gerçekten ıslanmaz mı? Kuşlar gagalarında ürettikleri yağı alarak tüylerine sürer. Bu da suyun yağı geçerek tüylere ulaşmasını engeller. Yani kuş tüyleri suya dayanıklıdır.
 17. Evrenin en soğuk yeri nerede? Dünyanın 5 bin ışık yılı uzağında yer olan büyük bir toz ve gaz bulutu Boomerang Nebula’da sıcaklık eksi 272 derece olarak tahmin ediliyor.
 18. Eşekarısı bal yapar mı? Hayır… Eşekarıları yalnızca çiçek özlerini emer ve bu özü yavrularını beslemek için de kullanır.
 19. Dijital fotoğraflar 100 yıl saklanır mı? Kağıda basılır ya da güneş ışınlarından korunacak şekilde CD’de saklanırsa, evet.
 20. Havaya atılan su buz olarak düşer mi? Eksi 30 derecede havaya atılan su yere buz olarak düşer.
 21. OK (Tamam) neyin kısaltılmasıdır? Bununla ilgili en popüler teori “All Correct”in (herşey yolunda) kasıtlı olarak ’Oll Korreckt’ biçiminde yanlış yazılması ve buradan yapılan kısaltma olduğu yönündedir. OK, gülünç olması için sözcüklerin yanlış yazılmasının moda olduğu 1840’larda Boston gazetelerinde popüler oldu.
 22. Neden ozon tabakasını, ozon gazıyla dolduramıyoruz? Antarktika üzerindeki ozon deliğinin kapladığı alan, ABD’nin yüzölçümünden daha büyüktür ve buranın tekrar doldurulması için on milyonlarca ton ozon gerekir. Bu miktarda ozonun nakliyesinin maliyeti bile astronomik olur.
 23. Kusursuz görüş nedir? Göz doktorlarında bulunan harfli çizelgenin tamamını 6 metrelik bir uzaklıktan görmek kusursuz görüşün işaretidir.
 24. Mikroplara da mikrop bulaşır mı? Evet… Mikroplara da bulaşan daha küçük mikroplar bulunuyor.
 25. Neden soğan doğramak ağlatıyor? Soğan doğrandığında havaya lachrymatoryfactor isimli bir enzim yayılıyor ve bu da gözde kaşıntı yapıyor. Göz ise kendini savunmak için gözyaşlarını kullanıyor.

Bunu Okuyun!

ayakta kalmak icin daha fazla egzersiz 660x330 310x165 - Ayakta Kalmak İçin Daha Fazla Egzersiz

Ayakta Kalmak İçin Daha Fazla Egzersiz

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, yaşlandıkça kemiklerimiz zayıflar. Zayıflayınca da bazen yürümek zorlaşır.

agrilarinizin sebebi uykusuzluk olabilir 660x330 310x165 - Ağrılarınızın Sebebi Uykusuzluk Olabilir

Ağrılarınızın Sebebi Uykusuzluk Olabilir

Uyku konusunda yapılan son bir araştırma, yetersiz uykunun yorgunluk ve huysuzluğun yanında,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir