Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / İEİS: Doktor Kontrolü Dışında Antibiyotik Kullanımına Karşıyız
ieis doktor kontrolu disinda antibiyotik kullanimina karsiyiz 660x330 - İEİS: Doktor Kontrolü Dışında Antibiyotik Kullanımına Karşıyız
İEİS: Doktor Kontrolü Dışında Antibiyotik Kullanımına Karşıyız

İEİS: Doktor Kontrolü Dışında Antibiyotik Kullanımına Karşıyız

Son yıllarda dünyanın önemli gündem maddelerinden biri olan bilinçsiz antibiyotik kullanımı, toplum ve insan sağlığını tehdit ediyor.

Doktor kontrolü dışında kullanılan antibiyotik grubu ilaçlar, bakterilerin direnç kazanmasına yol açarken, hastalıklarla mücadeleyi de çaresiz bırakıyor. Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeleri alarma geçiren biliçsiz antibiyotik kullanımına yönelik ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın sıkı takibi devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın attığı adımları yerinde ve doğru bulduklarına dikkat çeken İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, antibiyotiklerin doktor kontrolü dışında kullanımına karşı olduklarını açıkladı.

Bilinçsiz ilaç kullanımı insan sağlığını tehdit ediyor
Barut, Türkiye’de antibiyotik grubu ilaçların pazar payının son beş yılda yüzde 11,5’dan yüzde 8,5 oranına gerilediğini belirtti ve şunları söyledi: “Bu oran hala yüksek bir seviye. Doktor kontrolü dışında ve bilinçsiz kullanılan antibiyotikler nedeniyle ‘antibiyotik direnci’ dünya gündeminin en önemli konularından biri haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere bir çok uluslararası kuruluş ve ülke otoritesi antibiyotiklerin bilinçli kullanımını sağlamak üzere çalışmalar yapıyor. Türkiye’de de bu konuda adımlar atılıyor. Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirlerle önemli aşamalar kaydedilmiş durumda. Barut, doktorların önerdiği ilaçların kullanılmasını ve kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri halinde bile kendilerine verilen tedaviyi sonuna kadar devam etmeleri gerektiğini vurguladı.

Bunu Okuyun!

aşı

GSK 14 Yeni Aşı Üzerinde Çalışıyor

Tüm dünyada 300 yıldan uzun süredir hizmet veren GSK, 100 yıldan fazladır ürettiği aşılarla insan …

e recetenin kapsama alani genisliyor kulecanbazi com 660x330 310x165 - E-reçetenin Kapsama Alanı Genişliyor

E-reçetenin Kapsama Alanı Genişliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kurum hekimlikleri, belediye, huzurevi ve medikososyal polikliniklerinde “Elektronik İmzalı” e-reçete uygulamasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir