denizlide acik emar deneyimi yasadim 1 kulecanbazi com 660x330 - Denizli'de Açık Emar Deneyimi Yaşadım
Denizli'de Açık Emar Deneyimi Yaşadım

Denizli’de Açık Emar Deneyimi Yaşadım

Bugüne kadar gezi, yemek ve teknoloji ürünleri üzerine deneyimler yaşamıştım. Lakin bu sefer sağlık ile önemli bir teknolojiyi incelemek benim için çok ilginç bir deneyim oldu..

Bildiğiniz gibi açık emar kapalı alan korkusu olan hastalara çözüm olması için geliştirilmiştir. Tünel şeklindeki klasik emar cihazları kapalı alan korkusu (Klostrofobi) olan hastalarda büyük kaygıya yol açmakta, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, terleme gibi belirtilere neden olmaktadır.

Bu hastalar cihaza ya hiç girememekte ya da girer girmez dışarı çıkmak istemektedir. İlerleyen zamanlarda ise emar cihazına girmeyi hiç denememekte, emarın tanı kabiliyetinden faydalanamamaktadırlar.

Kapalı alan korkusu toplumun %10 kadarını etkilemektedir. Bunun yarısı sakinleştiriciler ile emar cihazına girmekte ancak yarısı ise hiç bir şekilde girememektedir. İşte bu %5’lik kısım için açık emar cihazı kurtarıcı olmaktadır.

denizlide acik emar deneyimi yasadim 2 kulecanbazi com 719x480 - Denizli'de Açık Emar Deneyimi Yaşadım
Açık Emar Cihazı

Cihaz esasen arasında boşluk bulunan 2 büyük mıknatıs diskten oluşmaktadır. 4 tarafı açıktır. Çoğu çekimde vücudun yarıdan fazlası mıknatıs disklerin de dışındadır. Gürültü oldukça azdır. Hastanın yanında refakatçi bulunabilir, elini tutabilir. Çocuklar annesi ile birlikte cihaza girebilir. Aşırı şişman hastalar özellikle beyin, boyun, diz gibi incelemelerde rahatlıkla cihaza girebilir.

Kalp yetmezliği olan hastalar başı yükseltilerek cihazda nefes darlığı olmadan yatabilir.

Ayrıca düşük manyetik alan gücü nedeniyle vücutta metal protez ve implant bulunanlar ile stentli hastalar için kapalı emara oranla daha güvenlidir.  Açık Emar cihazı ile beyin, boyun, bel, diz, omuz, el ve ayak bileği, dirsek, kalça, alt karın, üst karın, hipofiz, kulak ve daha bir çok bölgenin incelemesi yapılabilmektedir.

Özellikle belirtmek isterim. Ata Demirer‘in stand-up komedilerine konu ettiği sesi açık emar çekilirken çok yoğun olarak duymuyorsunuz.

Bana bu imkanı tanıyan Ultrapark İleri Tanı Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Cengiz Çankal‘a çok teşekkür ediyorum.

Öğrenmek, Keşfetmektir.

bulent vural 250x250 - Denizli'de Açık Emar Deneyimi Yaşadım

Yazar hakkında

Bülent Vural
Kule Canbazı Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir