Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Genital Siğillere Dikkat Edin
genital sigillere dikkat edin kulecanbazi com 660x330 - Genital Siğillere Dikkat Edin
Genital Siğillere Dikkat Edin

Genital Siğillere Dikkat Edin

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen “gebelik esnasında oluşan siğiller anne adayı için oldukça can sıkıcı” olduğunu belirtiyor.

Op. Dr. Betül Görgen “Ne yazık ki çoğu zaman belirtiler dikkati çekmez ve siğiller genellikle büyüyüp ele geldiği zaman farkedilir. Genital siğiller, bebek bekleyen anne adayının kafasında birçok soruya neden olur.” dedi

Op. Dr. Görgen siğiller ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

Genital Siğil Nedir?
“Dış genital bölgede rastlanan siğiller HPV kaynaklıdır. HPV, cinsel yolla bulaşan ve cinsel aktif kadın ve erkeklerde yüzde 75 oranında rastlanan bir virüstür. HPV bulaşması sıklıkla anlaşılmaz çünkü herhangi bir belirti vermez.

HPV’nin birçok türü vardır ve onlardan bazıları genital siğil sebebidir. Bu siğiller çok bulaşıcı olup cinsel ilişkiyle kolayca yayılırlar. Vajina etrafında, anüste, rektumda ve rahim ağzında görülebilirler.
Siğiller genelde yumuşak, pembe renkli ve değişik boyutlardadır. Genellikle ağrısız olan bu siğiller nadiren kaşıntı, yanma ve kanamaya neden olabilir.

Çoğunlukla kendiliğinden kaybolur ve birkaç ay içinde görünmez olurlar. Kaybolmayanlar için tedavi uygulanır.

Eğer gebeyseniz ve genital bölgenizde siğiller ortaya çıktıysa, merak etmeyin bu bebeğinize zarar vermez. Fakat gebelik döneminde siğiller daha hızlı büyüyebilir. Gebelik döneminde bağışıklık sistemi ve hormonal değişiklikler bu hızlı büyümeye neden olur.

HPV’nin doğmamış bebeğe geçmesi çok çok nadirdir.

Genital Siğil Tedavi Yöntemleri
Gebelik esnasında siğil tedavisi vakadan vakaya değişir. Ayrıca siğiller kendiliğinden geçebileceğinden herhangi bir tedavi uygulanmayabilir. Eğer çok yaygınlaşırsa güvenli tedavi seçenekleri tercih edilmelidir. Güvenli tedavi yöntemleri; dondurma ya da siğillerin lazer ile veya cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Medikal tedavi yöntemleri genellikle gebelik esnasında tercih edilmezler.”

Bunu Okuyun!

bu ilaci uzun sure kullananlar risk altinda kulecanbazi com 660x330 310x165 - Bu İlacı Uzun Süre Kullananlar Risk Altında

Bu İlacı Uzun Süre Kullananlar Risk Altında

Gripten romatizmaya, fibromiyaljiden spor yaralanmalarına kadar çok geniş bir alanda kullanılan ağrı kesici

prezervatife veda zamani kulecanbazi com 660x330 310x165 - Prezervatife Veda Zamanı

Prezervatife Veda Zamanı

Eski Mısır’dan bu yana kullanılan prezervatife alternatif çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir