Ana Sayfa / Kültür Sanat / Kitap / Evlilikler | Doris Lessing
evlilikler doris lessing 1 kulecanbazi com 660x330 - Evlilikler | Doris Lessing
Evlilikler | Doris Lessing

Evlilikler | Doris Lessing

evlilikler doris lessing 2 kulecanbazi com 228x330 207x300 - Evlilikler | Doris Lessing
Evlilikler

Nobel Ödüllü Doris Lessing’in “Argos’taki Kanopus Arşivleri” dizisinin ikinci kitabı Evlilikler, Delidolu Yayınları etiketiyle okurlarla buluştu.

Bilimkurgu, fantezi ve siyasetin iç içe geçtiği Evlilikler’de Doris Lessing, cinsiyet rollerini, kadın-erkek ilişkilerini ve farklı yönetim biçimlerini sorguluyor.

Roman, anaerkil bir uygarlık olan 3. kuşağın kraliçesi Al-Ith ile ataerkil 4. kuşağın yarı barbar kralı Ben Ata’nın evliliği ile başlıyor. “Tedarikçiler” adını taşıyan bir üst akıl tarafından zorla gerçekleştirilen bu evlilik, zıtlıklar nedeniyle büyük çatışmalara sebep oluyor; ancak, zaman içinde, her iki kuşak da bu evlilik sayesinde dönüşüme uğruyor. Dişil ve eril kozmik güçlerin mücadelesinden kim galip çıkacak? Kral mı, kraliçe mi, yoksa bu evliliği en başından beri planlayan Tedarikçiler mi?

Seriden bağımsız olarak da okunabilen ve Nobel Ödüllü Doris Lessing’in kendine özgü üslubunu konuşturduğu Evlilikler, Türk, Pers ve Arap toplumlarını yansıtan isimlere ve motiflere yer vererek, doğu ve batı kültürlerini politik bir bilimkurgu hikâyesinde buluşturuyor.

Cinsler arasındaki ilişkilerin feminist bir alegorisi. Baştan sona beklenmedik olanın cazibesiyle, kendi anlatısının ve görsel icatlarının hızına teslim olmuş bir imgelemin keşifleriyle dolu.New York Times

Künye
Evlilikler
Argos’taki Kanopus Arşivleri – 2
Roman, Yetişkin
Yazan: Doris Lessing
Türkçeleştiren: Niran Elçi
Fiyat: 30,00 TL
Etiketler: Cinsiyet ilişkileri, politika, bilimkurgu, feminizm
Baskı Detayları: 344 sayfa, holmen, karton kapak, 13,5×19,5 mm

Bunu Okuyun!

uyumsuz serisinden kuralsiz 660x330 310x165 - Uyumsuz Serisinden: Kuralsız

Uyumsuz Serisinden: Kuralsız

Kuralsız, toplumdaki uyumsuzların sonunun gelmesinden üç gün sonra,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir