Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / DNS Ayarlarınızı Değiştirdiyseniz Dikkatli Olun!
dns ayarlarinizi degistirdiyseniz dikkatli olun 660x330 660x330 - DNS Ayarlarınızı Değiştirdiyseniz Dikkatli Olun!
DNS Ayarlarınızı Değiştirdiyseniz Dikkatli Olun!

DNS Ayarlarınızı Değiştirdiyseniz Dikkatli Olun!

Türkiye’de engellenen bazı web sitelerine ve twitter’e ulaşmak üzere kullanıcıların sistemlerinde DNS değişikliği yaptığı bilgisi öne çıkıyor.

Ancak DNS ayarlarında gerçekleştirilen değişiklikler, güvenlik açığına neden olabiliyor. Antivirüs programı ESET, bilinen ve yaygın olarak kullanılan DNS’lerin tercih edilmesini ve özellikle bu tip süreçlerde ortaya çıkan kaynağı belirsiz bazı DNS’lerin kullanılmamasını öneriyor.

Aynı şekilde, yine engellenen sitelere girebilmek adıına kullanılan bazı VPN programları da sıkıntı oluşturabiliyor. ESET, burada da yine bilinen ve yaygın olarak kullanılan VPN programlarının değerlendirilmesini öneriyor. Ayrıca tüm sayfalara VPN uygulaması üzerinden erişmek yerine, sadece engellenen sayfaların erişimi sırasında aktive edilmesi daha yerinde bir kullanım olarak öne çıkıyor.

Phising Kurbanı Olmayın!
ESET uzmanlarına göre her iki bağlantıda da phising yani oltalama ihtimali söz konusu. İnternet için bu bağlantıları kullanan kullanıcıyı, normalde erişmek istediği sayfaların yerine farklı ve sahte sayfalara yönlendirmek eskisine göre daha kolay.

Yapılan bu tür değişikliklerde ilk etapta IP veya hosting bilgileri başkaları tarafından elde edilebilir ve bu bilgiler kullanılarak sonrasında tehdit oluşturabilecek uygulamalar bilgisayarlara indirilebilir. Bunun uzantısı olarak da kişisel bilgiler ve finansal kayıplara neden olabilecek şifre bilgileri siber suçlular tarafından ele geçirilebilir.

Bunu Okuyun!

sosyal aglarda sahte hesap acmak suc sayilacak kanguru haber com 660x330 310x165 - Sosyal Ağlarda Sahte Hesap Açmak Suç Sayılacak!

Sosyal Ağlarda Sahte Hesap Açmak Suç Sayılacak!

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlar üzerinde sahte hesap açmak,

twitterda tiyatro gundemi 660x330 310x165 - Twitter’da Tiyatro Gündemi

Twitter’da Tiyatro Gündemi

Havalar soğuk. Bazı insanlar böyle soğuk havalarda evde oturup, battaniyesini de çekip film izlemeyi isterken, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir