Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Dijital Bahar Temizliği İçin 6 İpucu
dijital bahar temizligi icin 6 ipucu 660x330 660x330 - Dijital Bahar Temizliği İçin 6 İpucu
Dijital Bahar Temizliği

Dijital Bahar Temizliği İçin 6 İpucu

Daha iyi performans sağlamak ve daha güvenli bilgisayar kullanımı için dijital bahar temizliği tavsiye ediliyor. İşte bahar temizliği için 6 ipucu:

  • Masaüstünden başlayın! Bahar temizliğine önce bilgisayarın masaüstünü temizlemekle başlayın. Gereksiz dosyaları silin, kullanmadığınız programları denetim masasındaki “Program Kaldır“ bölümünden kaldırın. Geçici dosyalarınızı temizleyin ardından çöp sepetini boşaltın.
  • Yedekleyin! Önemli verileri ve fotoğraflarınızı mutlaka başka bir dijital ortam veya cihaza yedekleyin. Böylece bilgisayarınız ya da tabletiniz bozulduğu ya da kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.
  • Güncelleyin!  Hem işletim sistemi hem de kullandığınız yazılımlara yönelik güncelleme uyarılarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin! Özellikle işletim sisteminde oluşan açıklar, siber suçlular tarafından önemli bir virüs bulaştırma aracı olarak değerlendiriliyor.
  • Parola değişikliği yapın! Son dönemde VPN kullanımı, DNS değişikliği ya da global sunucuların uğradığı siber saldırılar sonucu, sistemlerimiz çeşitli risklerle karşı karşıya kaldı. Bu nedenle üşenmeyin; e-postalarınızda, sosyal medyada, alışveriş ve bankacılık işlemlerinizde kullandığınız parolaları yenileyin. Şifrelerinizi “123456“ gibi basit değil, harfli-rakamlı karmaşık şekilde oluşturun.
  • Güncel antivirus yazılımı kullanın! Her gün 200 bin yeni virüs, dijital  dünyaya salınıyor. Tek başına mücadele edemezsiniz. Güncel ve lisanslı bir güvenlik yazılımı korunmanıza yardımcı olur.
  • USB, SD kart gibi harici bellekleri tarayın! Virüsler açısından taşıyıcı olabilecek taşınabilir diskinizi güncel bir virüs tarayıcı ile kontrol edin, zararlı yazılım varsa temizleyin.

Bunu Okuyun!

dns ayarlarinizi degistirdiyseniz dikkatli olun 660x330 310x165 - DNS Ayarlarınızı Değiştirdiyseniz Dikkatli Olun!

DNS Ayarlarınızı Değiştirdiyseniz Dikkatli Olun!

Türkiye’de engellenen bazı web sitelerine ve twitter’e ulaşmak üzere kullanıcıların sistemlerinde DNS değişikliği yaptığı bilgisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir