Ana Sayfa / Yazar Cafe / Bir İnsan Bir Başkasına Neden Hakaret Eder?
bir insan bir baskasina neden hakaret eder 660x330 660x330 - Bir İnsan Bir Başkasına Neden Hakaret Eder?
Bir İnsan Bir Başkasına Neden Hakaret Eder?

Bir İnsan Bir Başkasına Neden Hakaret Eder?

Bir insanın, bir başkası tarafından küçültücü söz veya davranışa maruz kalmasına, hakarete uğramak deniyor.

Dünyadaki her insan, merkezine kendisini alır ve her ne yapıyorsa kendisi için yapar. Herkes kendi hayatını planlayıp yönetir. Her şeyin planladığı gibi gitmesi için gayret eder. Eğer işler hesap ettiği gitmezse endişelenir. Endişelenince kendini kötü hisseder. Kendini kötü hisseden, ‘duygusal olarak zehirlemiş’ olur. Şahıs, içinde taşıdığı duygusal zehri, planlarını bozanlara aktararak, nispeten rahatlamak ister. Duygusal zehir bir başkasına tepki vasıtasıyla aktarılır.Bu tepkide kimilerince hakaret kabul edilir.

Hakarete uğrayanların önünde iki seçenek vardır.
Birincisi; herkes kendi derdiyle meşguldür, kimse kimseyle ilgilenmez, tepki gösteren hesabı bozulmuş bu yüzden acı çekmektedir, Allah yardımcısı olsun deyip, tepkiyi hiç üstüne alınmamak.

İkincisi; ‘Yarası olan gocunur’ misali, tepkinin muhatabı olmak. Mesela birisi size beceriksiz demiş olsun. Eğer bu laf sizi incitiyorsa, beceriksiz olduğunuzu düşünüyorsunuz ama bunu gizliyor olmalısınız. Birisi beceriksiz deyince, suçüstü yakalanmış olduğunuzu düşünüyor, imajınız zedelendiği için etkileniyorsunuz.  ABD başkanlarından, E. Roosevelt “Kendi onayınız olmadan kimsenin sizi küçük göremeyeceğini bilin,” diyerek, anlatmak istediğimizi özetlemiştir.

Duygusal zehrini bir başkasına aktararak nispeten rahatlamak isteyenler ‘avcı,’ söylenenleri üzerine alınanlar ‘av’ gibidir. Kabul görmek ve onaylanmak ihtiyacı duyanlar, en ufak bir suçlama karşısında, ‘hayır ben öyle değilim’ diye savunma yaparak, lafı üzerine aldığını belli ederler.  Avcılar bu tür avları kolayca tespit eder ve onlara duygusal zehirlerini aktararak daima kullanırlar.

Herkes kendisi ile uğraşır, başkasıyla değil. O yüzden kimsenin kimseye hakaret ettiği filan yok. Duyduklarından incinenler, söylenen sözlerden değil, yaralarının kanatılmış olmasından inciniyorlar. Başkalarının söyledikleri sadece kendi dertlerine çözüm bulma manevrasıdır. O yüzden hiçbir şeyi kişisel algılamamalı ve herkesi kendine emanet etmeliyiz.

huseyin guducu - Bir İnsan Bir Başkasına Neden Hakaret Eder?

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

sosyal medyada hakarete mi ugradiniz 660x330 310x165 - Sosyal Medyada Hakarete Mi Uğradınız ?

Sosyal Medyada Hakarete Mi Uğradınız ?

Sosyal medyayı çok sık kullanıyoruz. Hatta bir soru sorayım. Her gün uyanınca çoğumuzun ilk yaptığı …

kotulere bir sey olmaz mi 660x330 310x165 - Kötülere Bir Şey Olmaz (mı?)

Kötülere Bir Şey Olmaz (mı?)

Çok sevdiği bir yakınını kaybedenler, rahmetli çok iyiydi anlamında ‘Kötülere bir şey olmaz’ derler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir