Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Biber Gazı Hayat Kurtarır Mı?

Biber Gazı Hayat Kurtarır Mı?

Biber Gazı Hayat Kurtarır Mı?

Son günlerde hepimizin içini acıtan üniversite öğrencisi  Özgecan’ın vahşice öldürülmesi haberi kadına şiddet konusunun yanı sıra biber gazlarının çantada taşınması konusunu da beraberinde gündeme getirdi.

Özgecan belki de tecavüze uğramaktan çantasındaki biber gazı sayesinde kurtuldu. Babaları Özgecan ve ablasına çantalarında bulundurması ve kendilerini koruması için özellikle alıyormuş bu gazları. Özgecan da olay anında kendini korumak için gazı saldırganın yüzüne sıkmış ve  saldırganın amacına ulaşmasını bu şekilde engellemiş. Her ne kadar öldürülmesine engel olamadıysa da en azından saldırganın tecavüzünü engellemeyi başarabildi. Kendisine tekrar rahmet diledikten sonra gelelim biber gazını taşıyıp taşımama konusuna.

Türkiye’de biber gazı üretimi  kanunlara göre yasak. Sadece Jandarma ve Askeriye’nin kullanım izni olan biber gazları Güney Amerika ve Brezilyadan ithal ediliyor. Gazlar dünyanın en acı biberi olarak bilinen kırmızı Şili biberinden elde ediliyor.  Sivillerin kullanması içinse özel bir üretim veya ithal durumu yok. Fakat kullananlar için de bir ceza gözükmüyor. Yani şimdilik suç kapsamında gözükmüyor. Yalnız şu açıklanıyor ki sivillerin temin ettiği biber gazları kaçak yollarla elde ediliyor ve bu ürünler “gümrük kaçağı” ürün olarak adlandırılıyor. Mevzuata göre göz yaşartıcı gaz ve silahlar, kanuna aykırı veya sonradan bu hale dönüşen gösteri, yürüyüş, miting gibi eylemlerde kullanılıyor.

Biber gazı nüfus ettiği an cildi tahriş etmeye başlıyor, ağız, burun, göz ve solunum yollarında yanmaya yol açıyor. Çok yakın mesafeden kullanırsanız en az yarım saat etkisini sürdürüyor.  Etkilerine gelicek olursak bulanık görme, burun akıntısı, hapşırma, mide bulantısı, deride kızarma gibi tepkiler başlıcaları arasında.

Peki Gerçek Biber Gazını Sahtelerinden Nasıl Ayırırırız?

  • İlk olarak gerçek biber gazı koyu renkte ve yeşile dönüktür. Parlaktır.  Sahteleri açık renktedir ve hatta bazen kahverengidir.
  • Spreyin hemen altında fabrika çıkış numarası ve son kullanma tarihi yer alır. Yer almayanlar veya çok küçük yazılanlar, silik durumda olanlar sahtedir.
  • Orijinal biber gazının başlığı iki dişlidir, gazın daha iyi çıkışının sağlanması için. Orijinal olmayanlar tek ya da üç dişlidir.
  • Orijinal spreyin gaz butonu kabarıktır ve yanlarında emniyet dişleri vardır. Sahtelerinde emniyet dişi yoktur.
  • Orijinal spreylerin üzerindeki yazılar incedir. Sahtelerin üzerindeki yazı daha kalındır.

Biber gazlarını Kadıköy,Eminönü, Tahtakale, Av Ürünleri satan yerler, Askeri Mağazalar gibi yerlerden alabileceğiniz gibi internet sitelerinden de sipariş verebilirsiniz.

inci yalcin - Biber Gazı Hayat Kurtarır Mı?

Yazar hakkında

İnci Yalçın
Sosyal Medya Uzmanı

Bir yorum

  1. Mükemmel bir açıklama ve yazı olmuş…Ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir