Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Ayakta Kalmak İçin Daha Fazla Egzersiz
ayakta kalmak icin daha fazla egzersiz 660x330 660x330 - Ayakta Kalmak İçin Daha Fazla Egzersiz
Ayakta Kalmak İçin Daha Fazla Egzersiz

Ayakta Kalmak İçin Daha Fazla Egzersiz

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, yaşlandıkça kemiklerimiz zayıflar. Zayıflayınca da bazen yürümek zorlaşır. Yaşlılara egzersiz yaptırmak ise bu süreci geciktirebilecek bir yöntem gibi görünüyor

Mildred Jonston ve Brian Ainsworth gibi çoğu insan yaşlandıkça daha az hareket ediyor. Brian Ainsworth, “Hiçbirşey yapmadıkça daha rahat eder hale geliyorsunuz,” diyor. Mildred Johnston, “Sanırım gençken de fazla hareketli değildim,” şeklinde konuşuyor.

Ainsworth ve Johnston, yaşlılıkta egzersiz konusunda 1600 gönüllünün yer aldığı bir araştırmaya katılmışlar. Katılımcıların tamamının yürüyememe riski yüksekmiş. Yarısı sağlık programlarına katılarak, bedenlerinin üst kısmını esnetme hareketleri yapmışlar. Ainsworth ve Johnston ise düzenli egzersiz yapan grupta yer almış.

Araştırma, Florida Üniversitesi’nden Doktor Marco Pahor tarafından yürütülmüş: “Bu program için herhangi özel bir ekipmana gerek görmedik, o nedenle her yerde uygulanabilir.”

Araştırma İki Buçuk Yıl Sürmüş
Ainsworth, “İlk başlarda 30 dakika yürüyebiliyordum, birkaç ay içinde bir saat yürür oldum,” diyor. Mildred Johnson, “Birçok arkadaşım ve akrabam seksenli yaşlarında. Yaş grubumda şu anda değnek kullanmayan bir tek ben varım,” diyor.

Doktor Pahor, iki grup arasında belirgin bir fark görmüş: “Düzenli egzersiz, hareketsizliğe bağlı önemli sorunları daha başarılı bir şekilde önlüyor ya da geciktiriyor.”

Egzersiz yapan grubun 400 metre mesafeyi sorunsuz yürüme olasılığının %18 daha fazla olduğu belirtiliyor. Katılımcılar egzersizin psikolojik faydalarını da görmüşler.

Ainsworth,  “Beni daha fazla yaşama bağladı diyebilirim. Dört yıl önce yapamadığım birçok şeyi artık yapabiliyorum,” şeklinde konuşuyor.
Johnson, “Hareketli olmak sadece vücudunuza değil, zihninize de faydalı,” diyor.

Araştırma, egzersizin, kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olmasa da makul oranda yapılması halinde yaşlıları ayakta tutmaya yeterli olduğuna dair ilk çalışma.

Araştırma Amerikan Tabipler Birliği’nin dergisinde yayınlandı.

Bunu Okuyun!

10 pratik egzersiz ile formda kalin 660x330 310x165 - 10 Pratik Egzersiz İle Formda Kalın

10 Pratik Egzersiz İle Formda Kalın

Ev işleri, çocuklar, yoğun iş temposu derken hem çalışan kadınların hem de evhanımlarının formda kalmaları …

nobel ilactan her yasta hareket ozgurlugu 660x330 310x165 - Nobel İlaç'tan Her Yaşta Hareket Özgürlüğü

Nobel İlaç’tan Her Yaşta Hareket Özgürlüğü

Nobel İlaç, huzurevlerindeki yaşlılarımızın hareket kabiliyetini artırarak hayata daha aktif katılabilmeleri amacıyla “Her Yaşta Hareket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir