Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Alzheimer Kadınların Kişiliğini Değiştiriyor
alzheimer kadinlarin kisiligini degistiriyor 660x330 - Alzheimer Kadınların Kişiliğini Değiştiriyor
Alzheimer Kadınların Kişiliğini Değiştiriyor

Alzheimer Kadınların Kişiliğini Değiştiriyor

Unutkanlık ve bilgi kaydında zorlukla ortaya çıkan, sadece hastayı değil, yakın çevresini de etkileyen Alzheimer, kişilik değişimine de yol açıyor. Uzmanlara göre, sağlıklı olduğu dönemde sosyal ve kültürel baskılar nedeniyle kişilik özellikleri ortaya çıkmadan yaşayanlarda hastalıkla beraber zamanında ortaya koyamadıkları kişilik özellikleri ortaya çıkıyor. Bu durumu daha çok kadınlar yaşıyor.

Alzheimer’ın bireylerin davranışlarında değişikliklere neden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, hastanın kişilik yapısı ve geçmişte yaşadığı olayların kişilik değişiminde etkisi olduğunu ifade etti.

Baskılanan Kişilik Özellikleri Ortaya Çıkıyor

Her hastada kişilik değişimi olmadığını ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Bazı insanlarda kişilik değişimi görülmezken bazı kişilerde depresyon, şüphecilik ve agresif davranışlar eşliğinde kişilik değişimine rastlanıyor. Sosyal ve kültürel baskılar nedeniyle kişilik özellikleri ortaya çıkmadan yaşayanlarda ki bunların çoğu kadın hastalar, hastalıkla beraber zamanında ortaya koyamadıkları kişilik özellikleri kişilik değişimiymiş gibi ortaya çıkıyor” dedi.

Kişilik Değişimlerinin Sebebi: Beyin

“Bu değişikliklerin sebebi, beynin davranış organı olmasıdır” diyen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer’in sadece unutkanlıktan ibaret olmadığını vurgulayarak “Hastalık ilerledikçe beynin davranış kontrolüyle ilgili bölgeleri de etkileniyor” şeklinde konuştu.

Alzheimer Hastalarıyla Anlayışlı Bir İlişki Yürütülmeli

Hastanın, davranışlarının kontrolünde sorun yaşadığı için belirli davranışları kendi isteğiyle yapmadığını hatta hatalı davrandığının farkına bile varmadığını kaydeden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ,bu durumda hastaya yanlışının hatırlatılmasının bir faydası olmadığını belirterek,anlayışlı bir ilişki yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakımda Görev Alan Kişiler Tecrübeli Olmalı

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer hastalığının bakımının profesyonel bir iş olduğunu vurgulayarak sözlerine şu şekilde devam etti: “Bakımda görev alan kişilerin bazı sağlık bilgisine ve hasta bakım tecrübesine sahip olması gerekli. Bu şart yerine getirilemiyorsa, bakımı üstlenen hasta yakını mümkün olduğu kadar bilgisini artırmalı. Ülkemizde bakımevi seçeneği yaygın değil. Bu seçenek bazı hastalarda olumsuz etki yapıyor.

Bunu Okuyun!

novartis turkiye calisanlarindan anlamli mesaj 1 kulecanbazi com 660x330 310x165 - Novartis Türkiye Çalışanlarından Anlamlı Mesaj

Novartis Türkiye Çalışanlarından Anlamlı Mesaj

Bu yıl 38.’si koşulan ve “15 Temmuz Şehitleri için koşuyoruz” sloganıyla düzenlenen geleneksel Vodafone İstanbul …

dikkat kilo verecegim derken zehirlenmeyin 660x330 310x165 - Dikkat Kilo Vereceğim Derken Zehirlenmeyin

Dikkat Kilo Vereceğim Derken Zehirlenmeyin

Yeşil kahve ile ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki klorojenik asidin zayıflatıcı etkisi mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir