Adalete Paha Biçemezsin “Altınlı Kadın”

Son derece genç ve deneyimsiz bir avukat ile büyük engelleri aşarak onlarca yıllık bir yanlışı düzeltmek için çaba sarf eden bir kadının gerçek hikayesini işlemektedir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Viyana’dan kaçmasının üzerinden 60 yıl geçen ve yaşlı bir Yahudi kadın olan Maria Altmann Nazilerin eline düşen aile yadigarı portrelerinin tekrar kendisine iade edilmesi için savaşmaya başları. Aralarında Gustav Klimt’in meşhur resmi Adele Bloch-Bauer I Portresi’nin de olduğu bu resimler Avusturya’nın ulusal değerleri arasında  yer almaktadır.

Maria, kız kardeşinden kalan eşyaların arasında bulduğu mektupta, Klimt’in ailesine ait söz konusu portreyi almak için sayısız ve başarısız girişimde bulunduğunun farkına varır ve Avusturya’nın ünlü Belvedere Galerisi’ndeki bu eserlerin iadesi için yine Avusturyalı irticacı bir ailenin oğlu olan genç avukat Randy Schoenberg’den yardım ister.

Büyük bir hukuk firmasında henüz işe başlarken bir de yeni bebeği olan Randy, geleceği belli olmayan böyle bir davayı kendisine yük olarak görür. Ancak tabloların maddi değerini öğrenmesinin ardından soyunun mirasına sahip çıkma güdüsü de ağır basmaya başlayınca konuyu derinlemesine araştırmaya karar veren Randy, hükumetin bu eserleri Avusturya’da tutmak sistematik bir örtbas operasyonu içine girdiğini fark eder.

Maria ve Randy birlikte uzun bir hukuk sürecinin içine girer ve Avusturya’daki bakanlıklarda yapılan müzakerelerden Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi’ne uzanan bir savaşta yer almaya başlar. Bu süreç Maria’yı ailesiyle Viyana’da mutlu bir hayat sürerken yurtlarından defedilmek zorunda kaldığı o zor günlerde edindiği hatıraları tekrar hatırlamaya iter. Bu yasal mücadele boyunca deneyimleri ve avukatlık yetileri gelişen Randy nihayetinde Maria’nın tablolarını buruk bir sevinç içerisinde de olsa kazanmasını sağlar.

Gösterim Tarihi: 10 Nisan 2015
Tür: Dram
Dağıtım: Mars Dağıtım
Vizyon: Tanweer Film
Yönetmen: Simon Curtis
Oyuncular: Helen Mirren, Ryan Reynolds, Daniel Brühl, Katie Holmes, Tatiana Maslany, Max Irons, Charles Dance, Antje Traue, Elizabeth Mcgovern, Jonathan Pryce, Frances Fisher, Moritz Bleibtreu

Bunu Okuyun!

bizans oyunlari geym of bizans 660x330 310x165 - Bizans Oyunları: Geym of Bizans

Bizans Oyunları: Geym of Bizans

Güney Amerika’nın sıcağından ve Rio Karnavalı’nın gürültüsünden kendilerine gına gelen Mayalar,

abluka vizyona giriyor 660x330 310x165 - "Abluka" Vizyona Giriyor

“Abluka” Vizyona Giriyor

20 yıl hapis yattıktan sonra, Kadir şartlı tahliye olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir