Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Açlığımızı Bastırmanın 5 Etkili Yolu
acligimizi bastirmanin 5 etkili yolu 660x330 660x330 - Açlığımızı Bastırmanın 5 Etkili Yolu
Açlığımızı Bastırmanın 5 Etkili Yolu

Açlığımızı Bastırmanın 5 Etkili Yolu

Açlık gurur tanımaz diye çok eski bir söz vardır. Diyetisyen Nil Şahin Gürhan bu sözü ‘ açlık diyet tanımaz’ şeklinde günümüze uyarlıyor.

Diyette başarılı olmak istiyorsanız açlık yaşamamalı, mahrumiyet hissetmemelisiniz.  Açlık oluşmadan problem yaşanmadan önlenmesi, zayıflama diyetlerinin başarısını arttırdığı gibi verdiğimiz kiloları koruma şansımızı da arttırır. İşte açlığımızın oluşmamasının ve bastırılmasının en etkili 5 yolu;

  • Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde ya kahvaltı yapın ya da küçük bir parça sağlıklı atıştırmalık alın. Sağlıklı atıştırmalık olarak; ½ – 1 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 avuç ceviz, badem gibi yağlı kuruyemiş, 1 dilim peynir+ 1 dilim ekmek gibi alternatifler düşünebiliriz. Böylece yeni uyanmış olan metabolizmamıza enerji vererek hem aşırı açlık oluşmasını önlemiş hem de metabolizmamızı çalıştırmış oluruz.
  • 2 – 3 saatte bir beslenin. Yemek yedikten sonra 4 . saatte sindirim tamamlanır ve vücudumuzda metabolik havuz dediğimiz enerji havuzuna enerji akışı durur. Ancak metabolik havuzdan enerji kullanımı devam eder. Canlılığımız devam ettiği sürece, enerji ihtiyacı bu havuzdan sağlanır ve bu havuz sürekli dolu tutulur. Fakat enerji kazanımı durduktan sonra vücudumuz otomatik olarak harcadığı enerjiyi azaltır. Duruma adapte olmak için çaba harcar. Sağlıklı dengeli, yeterli ve düzenli beslenirseniz; metabolik havuza enerji akışını sürekli ve kaliteli sağlamış olursunuz. Böylece metabolizmanız maksimum düzeyde çalışabilir. Sürekli bir şeyler yiyip hep zayıf olan insanlara şaşmamak gerek, yedikleri yiyeceklerin çeşitleri, miktarları ve yemek yeme şekilleri bize durumu açıklar. Sadece genetik olarak şanslı olmadıklarını görürüz.
  • Bol miktarda ve sürekli su için. Su midemizi doldurarak kısa süreli tokluk oluşturmakta etkilidir. Ayrıca yeterli su alımı, kan ve lenf dolaşımını sağladığı için daha dinç ve enerjik olmanıza katkıda bulunur. Ne kadar çok ve sürekli su içerseniz kilo vermeniz o kadar kolay, fazla kilo almanız da o kadar zor olur.
  • Sabah öğlen akşam öğünlerinde en az 1 avucunuzun dolusu taze mevsim sebzesi yiyin (domates, salatalık, maydanoz, biber, semizotu vb. ) mevsiminde olan taze sebze ve meyveler vücudumuzun iklime uyumunu sağladığı için kilo vermemiz için ortam oluşturur.
  • Yavaş yiyin, iyi çiğneyin, lezzete odaklanın, yemek yemekle barışın. Anı yaşamak; hayattan her anlamda zevk almak ve doyum sağlamak için en doğru ve tartışmasız yöntemdir. Günümüzde sorumluluklar ve yükümlülükler arttıkça, hangimiz anı yaşayabiliyoruz o da tartışılır tabi. Yemek yemek keyifli ve eğlenceli bir ihtiyaç ve bu ihtiyacımızı karşılarken ne kadar rahat olup, iyi çiğneyip, lezzete odaklanır yemekten keyif alırsak ; yani yemek yemekle ne kadar barışık olursak; kilo alıp verme kısır döngüsün den o kadar uzak oluruz.

Bunu Okuyun!

her gun 1 avuc nar kansere karsi koruyor 660x330 310x165 - Her Gün 1 Avuç Nar Kansere Karşı Koruyor

Her Gün 1 Avuç Nar Kansere Karşı Koruyor

Bereketin sembolü haline gelmiş olan nar meyvesinin gizemini çözmeye hazır mısınız?

saglikli zayiflamanin kolay 9 yolu 660x330 310x165 - Sağlıklı Zayıflamanın Kolay 9 Yolu

Sağlıklı Zayıflamanın Kolay 9 Yolu

Prof.Dr.Metin Özata, Hayy Kitap’tan çıkan “Glisemik İndeks Diyeti” isimli kitabında sağlıklı zayıflamak isteyenlere yollar gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir