7 altin bamya adaylari aciklandi 660x330 660x330 - 7.Altın Bamya Adayları Açıklandı
7.Altın Bamya Adayları Açıklandı

7.Altın Bamya Adayları Açıklandı

Türkiye Sineması’ndaki erkek egemen bakışa, öykü ve görselliğin bu bakışla kurulmasına, kadınların bu bakışla temsil edilmesine bir karşı duruş olarak ortaya çıkan Altın Bamya Ödülleri sinemada cinsiyetçi bakış ve klişelerin sona erdirilmesi, gelecek yıllarda ödül verilecek film bulunamaması dileğiyle dağıtılacak.

7’inci kez düzenlenecek olan törende Türkiye Sineması‘nın 100. Yılı dolayısıyla 100 yıla bakılacak. “Altın Bamya bundan 7 yıl önce Türkiye Sineması’ndaki cinsiyetçi kalıplarla mücadele etmenin bir aracı olarak ortaya çıktı. 100 yılı tararken ne kadar yorulduğumuzu, eğlendiğimizi, aynı zamanda ne kadar öfkelendiğimizi tahmin edemezsiniz” diyen Altın Bamya Akademisi’nden Hülya Uğur Tanrıöver kategorileri şöyle açıkladı: “100 Yılın Bamyası Ödülleri’nin bu yılki adayları erkek karakter kategorisinde Tecavüzcü Coşkun, Tarkan ve Recep İvedik, kadın karakter kategorisinde ise Kezban, Afrodit ve Mum Kokulu Kadınlar’daki tüm kadın karakterler. Bu ödülleri sanatçının kendisine ve oyunculuğuna değil, canlandırdığı karaktere veriyoruz. Bir de ödüle doyamayan yönetmenlerimiz ve senaristlerimiz var. Senaryo dalı adayları Sözde Kızlar, Acı Hayat ve Ah Müjgan Ah, film kategorisi adayları ise Canlı Hedef, Kilink serisi ve Ölünceye Kadar.

Altın Bamya Akademisi’nin bu yıl dağıtacağı Altın Bamya’lar bununla sınırlı kalmayacak. Jüri Özel-Tek Taşlı Bamya Ödülü, Jüri Özel-103,5 / Yüz Üç Buçuk Bamya-Homofobi Ödülü, Jüri Özel-Eşek Arısı-Cinsiyetçi Dil Ödülü de verilecek. Ayrıca Türkiye’de bir dönem erkek kuşakların cinselliğe ve cinsiyete dair hal ve tavırlarına esin kaynağı olan tüm Seks Filmleri ise Jüri Özel-100 Bamya Turşusu Ödülü ile ödüllendirilecek.

7. Altın Bamya / 100 Yılın Bamyası Ödülleri kategori ve adayları:
1. Erkek Karakter:
– Tecavüzcü Coşkun
– Tarkan
– Recep İvedik
2. Kadın Karakter:
– Kezban
– Afrodit
– Mum Kokulu Kadınlar’daki tüm kadın karakterler
3. Senaryo:
– Sözde Kızlar
– Acı Hayat
– Ah Müjgan Ah
4. Film:
– Canlı Hedef
– Kilink Serisi
– Ölünceye Kadar
5. Jüri Özel Ödülleri:
– 103,5 / Yüz Üç Buçuk Bamya – Homofobi Ödülü:  Kolpaçino Serisi
– 100 Bamya Turşusu Ödülü :  Tüm Seks Filmleri
– Eşek Arısı – Cinsiyetçi Dil Ödülü : Yusuf Yusuf

Bunu Okuyun!

100 yilin bamyalari aciklandi 660x330 310x165 - 100 Yılın Bamyaları Açıklandı

100 Yılın Bamyaları Açıklandı

13. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul kapanışını ve 7. Altın Bamya Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir