Ana Sayfa / Yazar Cafe / Tahsil Neye Yarar?
tahsil neye yarar 660x330 660x330 - Tahsil Neye Yarar?
Tahsil Neye Yarar?

Tahsil Neye Yarar?

İngiliz bir misyoner, Amazon yakınlarına, çalışmaya gitmiş. Oralarda çok ilkel kalmış ve halen insan eti yemekte olan bir kabilenin olduğunu öğrenmiş. Doğruca o kabileye gitmiş.

Kabile şefi onu mükemmel bir İngilizce ile karşılamış. Misyoner şaşırmış ve “İngilizceniz mükemmel. Üstelik Oxford aksanıyla konuşuyorsunuz. Böyle İngilizce konuşan bir insanın hala yamyam olması akıl alacak gibi değil,” demiş.

Kabile reisi; “Ben Oxford mezunuyum, orada çok şey öğrendim. Evet, hala insan eti yiyoruz ama artık çatal bıçak kullanıyorum, bu gibi kuralları orada öğrendim,” demiş.

Tahsilden çok şey umuluyor ama genellikle umutlar boşa çıkıyor. Bu durum ülkemizde de böyledir.

Bilgiye ulaşmaya can atan yurdum insanı, seviyesine uygun bilgi sunulmadığından ilgisiz görünür.  Kendisinin ulaşamadığı bilgiye, ulaşan tahsillilere gıpta ile bakar, onları sayar ve sever. Tahsilli insanın; işinin ehli, bilgili, görgülü, nezih, kibar, saygılı, dürüst vb. olmasını bekler.

Tahsili, uzmanlık eğitimi olarak tanımlayalım. Bazıları bu eğitim esnasında görgülerini artırabilirken, bazıları bunu dahi yapamaz. Pozitif ilim tahsil etmiş olmalarına rağmen, hurafelerden medet uman tahsillileri görünce, bazılarının layığıyla uzman bile olamadığını, görür hayret ederiz.

İnsan ne kadar tahsil yaparsa yapsın sonunda özüne uygun davranıyor. İnsanın özünü de bebeklikte atılan temeller oluşturmaktadır. Çocuk daha iki yaşını bitirdiğinde temellerin yüzde sekseni atılmış oluyor. Geriye kalanlar da yedi yaşına kadar tamamlanmış oluyor. İşte bu gerçeği bilenler, insanın özüne yatırım yapmaya çalışıyorlar. Bütün ideolojiler de bunu çok iyi bildiğinden, çocukları ele geçirmenin yolunu arıyorlar.

‘Ağaç yaşken eğilir,’ demişler. Temelleri oluşmuş bir insan, her şeyi kendi değirmeninde öğütüyor. Yaşadığı şeyleri yorumlarken, özünü esas alıyor. Öğrendikleri ile temellerini değiştiremediğinden, öğrendiklerini temellerine göre eğip, büküyor. Neticede temel özü oluştururken, tahsil ancak makyaj olabiliyor. O yüzden tahsil hikâyedeki gibi çatal bıçak kullanmayı öğretiyor ama işin özü aynı kalıyor.

huseyin guducu - Tahsil Neye Yarar?

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir