Ana Sayfa / Yazar Cafe / İnsan Uçabilir mi?
insan ucabilir mi 660x330 660x330 - İnsan Uçabilir mi?
İnsan Uçabilir mi?

İnsan Uçabilir mi?

Bir apartmanın 13. Katında eroin kullanan bir kadın, uyuşturucunun etkisi ile uçabileceğine hükmetmiş. Uçmak için kendini boşluğa bırakınca, yere çakılarak hayatını kaybetmiş.

Bu kadının aklı yerinde olsaydı uçamayacağını biliyor olurdu ve uçmaya kalkmazdı.   Kâfi miktarda uyuşturucu alıp akıl devre dışı kalınca, yönetim tümüyle duyguların eline geçmiş. Duygulara bakarsanız, insan uçar da, yıldızlara da gider her şeyi yapar.

Bir görüşe göre insan; akıl, yürek ve ruhtan oluşur. Bu görüşe göre akılın işi organizmayı koruyup kollamaktır. Bu yüzden bilgi ve tecrübelerine göre davranır. Bir şey yapılacağında akıl; bu faydalı mı, gerçekçi mi ona bakar. Daha önce tecrübe edilmemiş şeyleri tehlikeli bulur ve yapılmasına izin vermez. Tek amacı organizmayı tehlikelerden korumaktır.

Yürek duygulara göre hareket eder. Hiçbir kural tanımaz. Yıldızlara gitmeyi talep eder. Gönlün hoş olması için, hele aşk için feda edemeyeceği hiçbir şey yoktur. Düşüncesiz ve düzensizdir. İdealler ve hayallerle yaşar. İsteklerinin neye mal olacağının hesabını yapamaz. Ulaşmak istediği konum mutlak sevgi olmaktır.

Ruh, akıl ve yüreğin çelişkisinden doğar. Ruhun isteği, hayatı tanımak, amacı ise mutlak gerçeği öğrenmektir.

İnsanı oluşturan bu üç yapı eğer dengeli olursa, işler yolunda gider. Yok, eğer bunlardan biri kontrolü ele alırsa insan dengesini kaybeder. Örneğin uyuşturucu kullanan kadında akıl devre dışı kalıp yürek hâkimiyeti ele alınca olanlar olmuş. Aklın hâkimiyeti ele alması pek çoğumuza, özellikle erkeklere daha iyi gibi görünür. Ancak bu kez kişi, her şeye bunun ne faydası var, ben bundan ne kazanabilirim diye bakmaya başlar. O zaman da duygular yetim kalır, ruh gelişemez.

İşler dengede gitsin diye her an denge aranırsa hayat tek düze olur. Mesela aşkı yaşamak mümkün olamaz. Aklın kontrolü ile duyguları doyasıya yaşamak, yaşamın anlamı denilen unutulmaz anların yaşanmasını sağlayacaktır. Dünyevi ihtiyaçların pençesinden kurtulmak için, bir zaman aklın kontrolüne gitmek ferahlamayı sağlayacaktır. Akıl ile dünyalık, yürek ile duygular tatmin edildikçe ruhumuzda gelişme fırsatı bulacaktır.

huseyin guducu - İnsan Uçabilir mi?

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir