Ana Sayfa / Yazar Cafe / İnanmak ve Güvenmek
inanmak ve guvenmek 660x330 660x330 - İnanmak ve Güvenmek
İnanmak ve Güvenmek

İnanmak ve Güvenmek

Güven, şüphe duymamaktır. Örneğin, her sabah doğan, dünyamızı aydınlatan ve ısıtan güneşin varlığından kimsenin zerre şüphesi yoktur.

Her şey güneş gibi ortada olsa işimiz çok kolay olacak ama ne yazık ki henüz sır olan pek çok şey var. Örneğin; tıp, daha tansiyon yüksekliğinin nedenini ortaya koyamadı. Hastalıklar şöyle dursun, insan için en büyük sır ölüm ve ölüm sonrası.

Sır insanın içine şüphe düşürür. Şüphe insanın içini kemirir, sıkıntı yaratır. Şüpheyi güvene döndürecek kanıtlar ortada yoksa, sır perdesi aralanamıyorsa, sıkıntıdan kurtulmanın tek yolu şüpheyi bastırmaktır. İnanç şüpheyi bastırma hadisesidir.

Öyle görünüyor ki; insanlar sır karşısında iki farklı tutum alıyorlar. Bir bölümü; ‘Ben şüpheyi bastırmayı tercih etmiyorum. Bilim şu ana kadar pek çok sırrı çözdü. Henüz sır olan şeyleri de gün gelir çözer. Ben şüphelerimi kanıtlarla yok etmek isterim.’ diye düşünüyor. Bir bölümü de; ‘Evrenin çok büyük sırları var. Bu sırların arkasında büyük bir güç var. Her şeyi bu güç yapıyor. İnsan bu güç karşısında zavallıdır. Ben bu gücün her şeye kadir olduğuna ve o gücün yaptıklarında bir hikmet olduğuna inanıyorum.’ diyor.

Bu iki görüş de, aslında çok masum olmasına rağmen, ülkemizde her şeyde olduğu gibi, burada da ‘siz’ ve ‘biz’ yaşandığına şahit oluyorum. Oysa bakın Salvador Dali, böyle bir soruya nasıl cevap veriyor:

İspanya’da bir TV kanalına verdiği röportajda; kendisine “Tanrıya inanıyor musunuz?” diye soruluyor. Dali; “Ben inanmıyorum ama inanlara hayran oluyorum. Onların işi çok daha kolay. Bilemedikleri her şeyi tanrıya havale ediyorlar ve kafasındaki soruna cevap buluyorlar. Şüphe yaşamıyorlar.” diyor.

İnanmak da, güvenmek de şüpheden kurtulma çabası. Şüphe dediğimiz şey, sıkıntının ana kaynağı. Akıllar şüphe doğurmakta pek maharetli olduğundan, akıllarımızın şüphe üretmesini önleyecek yollar bulmamız en iyisi gibi görünüyor.

İnanmak şüpheyi sadece bastırıyor, bu yüzden her zaman tatmin edici olamıyor.  Güvenmek için de, kesin kanıtlar arıyoruz. Anlaşılan her aradığımız şey için kesin kanıt bulmak henüz mümkün görünmüyor. Galiba yapabileceğimiz en iyi şey evrene koşulsuz güvenmek.

huseyin guducu - İnanmak ve Güvenmek

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir