Ana Sayfa / Yazar Cafe / Herkes Yaşam Koçu Olabilir Mi?
herkes yasam kocu olabilir mi kulecanbazi com 660x330 - Herkes Yaşam Koçu Olabilir Mi?
Herkes Yaşam Koçu Olabilir Mi?

Herkes Yaşam Koçu Olabilir Mi?

En çok merak edilen sorulardan biri “Herkes Yaşam Koçu Olabilir Mi?” olduğunu biliyor musunuz?

Yapmanız gereken altı bin lira civarında para edinmek ve bir koçluk merkezi bulmak. İnternete giriyorsunuz yaşam koçluğu eğitimi diyorsunuz merkezler önünüzde.

Unutmadan derin ruhsal sorunlarınız olsa bile bu merkezlerde sadece verdiğiniz paraya baktıkları için fark etmezler diyelim ki fark ettiler aldırmazlar. Neden mi çünkü yaşam koçları insanı tam ve mükemmel kabul eder ve gelişebilir olduğuna inanır. Bu doğrudur fakat herkesin yaşam koçu olabileceği anlamına gelmez. Sizi hiçbir değerlendirmeye almazlar. Ne de olsa ödeme yapacaksınız.

Eğitimlere girersiniz bazen bir hafta bazen üç ay aralıklarla kurumuna göre de değişir deri topu aldığınız eğitim 40-50 saati geçmez. Sonra mı aramıza hoş geldiniz siz de artık yaşam koçusunuz.

Hayalleriniz vardır günümüzün en revaçta mesleği elinizdedir. Bir de ofis açarsınız iki üç teknik eğitime daha gidersiniz Access bar, nefes koçluğu, yoga, esma çalışmaları hatta az kasarsanız kendi tekniğinizi bulup insanlara uygulayabilirsiniz. En acısı da senelerce üniversite eğitimi görüp birçok hasta üzerinde çalışmış psikologların yerine geçmeye çalışılması o kadar motivedirler ki çoğu kendini psikolog sanır. Bunları yazarken kişisel gelişim dünyasının üstatlarını tenzih ediyorum. Bu işi doğrusu ve etiği ile yapan insanları da tenzih ediyorum ve onlarında benimle aynı rahatsızlığı paylaştıklarını düşünüyorum. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise insanların sorunlarından yola çıkılarak alınan ücretler.

Allah’ın isimlerini kullanarak esma çalışması yapan bir isim saati 400 TL den bunu yapıyordu. İnanamamıştım fal bakar gibi yapılan ve hiçbir bilimsel mantığı olmayan bir çalışmaya insanlar bu parayı ödeyebiliyorlar.

Her zaman derim aptallığın bedeli ağırdır ve yozlaşmış kendini akıllı sanan insanlar toplumun cehaletinden fazlasıyla nemalanır. Enteresan olan ise bundan rahatsız değillerdir. Bu işin doğrusu nedir peki yaşam koçu psikolojik problemleri çözemez etik olarak kişiyi bir psikoloğa yönlendirmesi gerekir. Tıbbi problemlerde de hastaneye yönlendirmesi gerekir. Biz danışana doğru sorular sorup kendi cevaplarını bulmasını sağlarız. Kısaca farkındalık geliştirmesini sağlarız. Günlük hayatın koşuşturmasında kendinizden uzaklaşırsınız aslında bizimle geçirdiğiniz zamanda nefes alır ve cevaplarınızı bulursunuz bir anlamda rahatlama sağlarsınız. Koç ve danışan arasında derin empati ile kurulan bir bağ oluşur. Kişi kendini bu alanda özgür hisseder anlaşıldığı için rahatlamıştır.

Zihninin rahat ve dingin olduğu bu anlarda daha sağlıklı cevaplar üretebilir. Bu çalışma alanı danışanı destekler ve yüreklendirir. Desteklenmiş, anlaşılmış ve yüreklendirilmiş bir insan içindeki potansiyele rahatlıkla ulaşır. Size daha fazlasını vaat eden birisiyle karşılaşırsanız sakince bir daha düşünün, zamanınız ve paranız çok değerli lütfen boşa harcamayın.

Güler Karslı Akın
Yaşam Koçu ve Danışman

Bunu Okuyun!

yeni turkiyede bir garip yasam kocu ve sabir kulecanbazi com 660x330 310x165 - Yeni Türkiye'de Bir Garip Yaşam Koçu Ve Sabır

Yeni Türkiye’de Bir Garip Yaşam Koçu Ve Sabır

Yaşam koçları her durumda “olumlu zihinsel tutumu” önerdiğini biliyor musunuz?

is hayatinda basarili olmak icin 10 altin kural 660x330 310x165 - İş Hayatında Başarılı Olmak İçin 10 Altın Kural

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin 10 Altın Kural

Yoğun rekabetin yaşandığı iş hayatında başarıyı getirecek ve farklılaşmayı sağlayacak önerilere zaman zaman ihtiyacımız oluyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir