Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Boynunuz Eğri Olabilir
boynunuz egri olabilir 660x330 660x330 - Boynunuz Eğri Olabilir
Boynunuz Eğri Olabilir

Boynunuz Eğri Olabilir

Kadınlar başta olmak üzere yetişkinlerde görülen Tortikollis (Eğri Boyun) rahatsızlığına karşı uzmanlar uyarıyor.

Tortikollis diğer bilinen adıyla ‘eğri boyun’ başı bir taraftan diğer tarafa çevirmemizi sağlayan kasta meydana gelen bir problem sonucu ortaya çıkıyor. Baş bir tarafa doğru eğilirken çene diğer tarafa doğru gidiyor.

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kadınlar başta olmak üzere yetişkinlerde hatta bebeklerde bile görülebilen tortikollisin nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi:

Bebeğiniz Boynu Eğri Doğabilir
“Bebeklerde görülen tortikollis genellikle bebeğin anne karnındaki yanlış pozisyonundan kaynaklanır. Anne karnında başın yanlış pozisyonu nedeniyle boynun önünde bulunan kas hasar görür ya da kasın kan akımı etkilenir. Kasta meydana gelen hasar nedeniyle kas dokusu gerginleşir ve kısalır. Bu yüzden tortikollis olan bebeklerde baş bir tarafa doğru eğilir ve bebek başını tam olarak çevirmekte zorlanır. Başını diğer tarafa çevirmek istemez. Emzirme sırasında problemin olduğu taraftan beslenirken zorlanır. Bazı durumlarda yüzde asimetri, görme ve duyma problemleri de gelişebilir.

Tortikollis Kimlerde Görülür?
Kas ve sinir sistemi yaralanması geçiren herhangi bir kişide tortikollis görülebilir. Hatta rahatsız bir pozisyonda uyuduğunuzda sabah tortikollisle kalkabilirsiniz. Bu durum 1-2 gün içinde kendiliğinden düzelir. Bazen de boyun kaslarının uzun süreli spazmı (kramp) sonucu meydana gelir. Zamanla kısalan ve gerginleşen kasta ağrılar olur, günlük işlerinizi yapmakta zorlanırsınız. Orta yaşta ve kadınlarda daha sık görülen tortikollisin belirtileri yavaş başlar ve zamanla kötüleşir.

En Sık Görülen Belirtiler

  • Başınızı tam olarak hareket ettiremezsiniz.
  • Boyunda ağrı ve katılık hissi olur.
  • Baş ağrısı sık görülür.
  • Bir omuz diğerinden daha yukardadır.
  • Boyun kaslarında şişlik vardır.
  • Çene bir tarafa doğru dönmüştür.

Eğri Boyun Tedavi Edilebilir
Tortikollisi oluşmasını engellemenin bir yolu yoktur, ancak oluştuktan sonra daha ileri gitmesi engellenebilir. Manuel terapi tekniklerinden kas ve fasya gevşetme teknikleri ile etkilenen kasa uygulama yapılarak kasın normal boyutuna ulaşması sağlanır. Bununla birlikte kas kuvvetlenmesi gereklidir.

Bebeklerde egzersiz programı oyunla birlikte yapılır. Bebeğin başını diğer tarafa çevirmesi için çeşitli uyarılar verilir. Boyun kaslarına germeler yapılır. Birkaç ay sonra kastaki gelişme hissedilir. Bebeklerde ve çocuklarda tedavi daha kolaydır ve daha çabuk yanıt alınır.
Tedaviden yanıt alınamadığı bazı durumlarda cerrahi gerekebilir. Kas, cerrahi ile gevşetilir. Cerrahinin ardından mutlaka fizik tedavi gereklidir.”dedi.

Bunu Okuyun!

topuklu ayakkabi giymemek icin 10 sebep 660x330 310x165 - Topuklu Ayakkabı Giymemek İçin 10 Sebep

Topuklu Ayakkabı Giymemek İçin 10 Sebep

Her ne kadar acılı, ağrılı ve rahatsız olsa da topuklu ayakkabı kadınlar için bir tutku.

dogu tibbi mi bati tibbi mi 660x330 310x165 - Doğu Tıbbı Mı Batı Tıbbı Mı?

Doğu Tıbbı Mı Batı Tıbbı Mı?

Doğu ve Batı Tıbbı insan vücuduna farklı bakış açılarından bakan iki ayrı sağlık sistemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir