Ana Sayfa / Yazar Cafe / Biz Yiğidi “Korkusuz” Biliriz
biz yigidi korkusuz biliriz 660x330 660x330 - Biz Yiğidi "Korkusuz" Biliriz
Biz Yiğidi "Korkusuz" Biliriz

Biz Yiğidi “Korkusuz” Biliriz

TDK sözlüğüne göre yiğit; güçlü, yürekli, kahraman, alp. Biz, yiğidi, ‘korkusuz,’ diye tanımlayalım.

İnsanımız yiğide hayrandır. Yiğide, sanatçıdan, bilim adamından, öğretmenden, ustadan daha çok itibar eder. Yiğitler için destanlar yazılmış, türküler yakılmış, hikâyeler romanlar yazılmıştır. İnsanlar, korkusuza neden bu kadar hayranlık duyar? Neden bu kadar itibar eder?

İnsan, en çok, kendisinin yapamadığını, yapanı, takdir ettiğine göre; galiba, insanların en çok isteyip de yapamadıkları şey, korkusuz olmak.

İnsanlar korkusuz olunca birçok sıkıntının ve acının yok olacağını sanıyorlar. Evet, sıkıntı ve acıların kaynağı korkudur. Teşhis doğrudur doğru olmasına da, yiğit olmak yaraya merhem olacak mıdır?

Teşhis doğrudur ama tedavi yanlıştır. Çünkü insan yaralanmaktan, ölmekten korkar, fıtratı böyledir. Canını korkusu sayesinde korur. Öyleyse yiğit korkusuz değil, korkusunu gizlemiş, yok saymıştır. Tıpkı bir Hint atasözünün söylediği gibi: “Birçok kişi korkak olma cesaretini gösteremediği için kahraman olmuştur.

Günümüz insanın en yaman çelişkisi budur. Olduğu görünürse, örneğin; ben korkuyorum derse, ayıplanacak, suçlanacak, tepki görecek, alay edilecektir. Oysa korkaklığını gizleyip yiğidim derse, takdir edilecektir. Bu gerçekle her gün yüz yüze gelen insan, olduğu gibi görünmek yerine, olması gereken gibi görünmeyi tercih edecektir. Böyle tercih ederse de, özüne uygun davranamamış, sahte davranmış olacaktır. Özüne uygun davranmayan insanın huzur bulması, dingin olması mümkün olabilir mi?

İşin kötüsü gizlenen, şeyler daha da büyür. Gün gelir, ‘mızrak çuvala sığmaz,’ olur. Oysa var olanı gizlemek yerine kabul edilse, ne olduğu, neden olduğu araştırılsa çözüme kavuşturmak mümkün olacaktır.

Mevcut düzenin bir parçası olsun diye bir kalıba sokulan insan, doğallığından utandırılıyor.  Garibim insanoğlu doğallığını gizlemek zorunda kalıyor. Doğallığını gizleyip ben korkmam diyene yiğit deniyor. Oysa gerçek yiğit ‘korkuyorum’ diyen, değil midir?

huseyin guducu - Biz Yiğidi "Korkusuz" Biliriz

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

cesur gorunmek 660x330 310x165 - Cesur Görünmek

Cesur Görünmek

Hindistan’da, bir gezgin, çok aç ve yorgunken, Hintlilerin dilek ağacı adını verdikleri bir ağacın altına …

en buyuk odul nedir 660x330 310x165 - En Büyük Ödül Nedir?

En Büyük Ödül Nedir?

İnsanları en çok motive eden şeyin, hedeflediği ödülü kazanmak olduğunu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir