Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Antibakteriyel Sabunlar Güvenli mi?
antibakteriyel sabunlar guvenli mi 660x330 660x330 - Antibakteriyel Sabunlar Güvenli mi?
Antibakteriyel Sabunlar Güvenli mi?

Antibakteriyel Sabunlar Güvenli mi?

Amerika’nın Sesi (VOA)’nin yayınlamış olduğu habere göre  FDA, antibakteriyel sabun üreticilerinin, ürünlerinin normal sabun ve sudan daha etkili olduğunu kanıtlaması gerektiğini açıkladı.

Amerika’da 2.000’den Fazla Antibakteriyel Sabun Bulunuyor.
FDA ( Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) , antibakteriyel temizlik ürünlerinin kullanımının yaygınlaşmasının bakterilerin antibiyotiklere daha dirençli hale gelmesine neden olduğunu bildiriyor. Bazı veriler, bu ürünlerin sağlık için zararlı olduğunu da gösteriyor.Gıda ve İlaç Dairesi’nin önerisine göre antibakteriyel temizlik ürünleri üreten firmaların bu ürünlerinin bulaşıcı hastalık oranını düşürmede sade sabundan daha etkili, yararının da zararından fazla olduğunu kanıtlaması gerekecek.Amerika’da piyasada şu anda 2 binden fazla antibakteriyel sabun bulunuyor.

Gıda ve İlaç Dairesi’nden Sandra Kweder, tüketicilerin antibakteriyel temizlik malzemelerinin hastalıklara karşı daha etkili koruma sağladığına inandığını, ancak bu ürünlerin normal su ve sabundan daha yararlı olduğuna dair kanıt bulunmadığını söylüyor.Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, antibakteriyel sabunların içindeki bazı aktif maddelerin hormon seviyelerini etkilediğini, hatta kanserle bile ilişkisi olabileceğini gösteriyor. Ancak Sandra Kweder’e göre bunlar, sadece ön veriler.Kweder, esas zorluğun, bu verilerin insan sağlığı üzerindeki etkileri açısından ne anlama geldiğini çözmek olduğunu kaydediyor.Triklosan ve triklokarban maddelerinin sabunlarda kullanılmasına izin verdiği için Gıda ve İlaç Dairesi aleyhine dava açan çevreci örgüt Ulusal Kaynakları Savunma Konseyi, öneriyi memnunlukla karşıladığını bildirdi.

Ulusal Kaynakları Savunma Konseyi’nin avukatı Mae Wu, güvenli olmayan triklosan adlı maddenin piyasadan kaldırılması için önemli bir ilk adım atıldığını, Gıda ve İlaç Dairesi’nin sonunda triklosanla ilgili kaygıları ciddiye aldığını söyledi.

Sabun Sektörü Temsilcileri Tepkili
Öte yandan sabun sektörü temsilcileri, Gıda ve İlaç Dairesi’nin kararına çok şaşırdıklarını açıkladı.Kişisel Bakım Ürünleri Konseyi, Gıda ve İlaç Dairesi’ne, antibakteriyel sabunların mikropları öldürmede antibakteriyel olmayan sabunlardan çok daha etkili olduğunda dair derinlemesine ve kapsamlı bir çalışma sunduğunu açıkladı.Konseyin açıklaması ayrıca antibakteriyel sabunların antibiyotik direncine neden olmadığına dair bulgular içeriyor.Sandra Kweder, Gıda ve İlaç Dairesi’nin amacının, antibakteriyel ürünler kullanmanın faydaları ve ne gibi riskler taşıdığı arasındaki denkleme yanıt vermek olduğunu söylüyor.

FDA bir süre önce de sığırların daha iyi büyümesini sağlamak için antibiyotik kullanmanın ilaç direncine neden olduğunu bildirmiş, ilaç firmalarından ürünlerinin kullanımına daha katı sınırlama getirmesini istemişti.Gıda ve İlaç Dairesi’nin önerisi kabul edilirse antibakteriyel sabun üreticilerinin, ürünlerinin güvenli ve sade sabuna göre daha etkili olduğunu kanıtlamak için klinik çalışmalar yapması gerekecek.Kweder, el yıkama alışkanlığının önemine değiniyor. Uzman, elleri sade sabun ve suyla iyice yıkamanın hastalıklardan korunmanın ve mikropları başkalarına bulaştırmayı engellemenin en etkili yollarından biri olduğunu söylüyor.

Tasarı Kabul Edilirse 2016 Yürürlükte
Gıda ve İlaç Dairesi’nin önerisi, alkol bazlı dezenfektasyon jellerini ve su kullanımı gerektirmeyen ıslak mendilleri kapsamıyor.Daire, önümüzdeki altı ay içinde öneriyle ilgili yorumlarda bulunulmasını istiyor. Kweder, öneri kabul edildiği takdirde yeni kuralların 2016 yılı Eylül ayında yürürlüğe gireceğini söylüyor.

Bunu Okuyun!

adacayi agizdaki bakterileri olduruyor 660x330 310x165 - Adaçayı Ağızdaki Bakterileri Öldürüyor

Adaçayı Ağızdaki Bakterileri Öldürüyor

Bitki dünyası çok zengin içeriklere sahip. Her bitkinin iyi geldiği bir şey mutlaka var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir