Ana Sayfa / Yazar Cafe / Yedi Düvelle Barışık Olmak
yedi duvelle baiısik olmak 660x330 660x330 - Yedi Düvelle Barışık Olmak
Yedi Düvelle Barışık Olmak

Yedi Düvelle Barışık Olmak

Çevresinde herkesle dost olan, hiç düşmanı olmayan insanlara, ‘Yedi düvelle barışık,’ deriz. Bunu nasıl becerdiğine biraz şaşırır biraz gıpta ederiz.

Yedi düvelle barışık olamayanlar, bunu neden başaramıyor?

Çağımız insanının en büyük amacı pastadan daha fazla pay kapmak. Bunun için yarışmaya, anlaşmazlığa, saldırganlığa programlanmışlar. Herkes hakkından fazlasını talep ettiği için, kendi payına razı olana büyüklük gösterdi diyoruz, kendi payından aza razı olana ise; enayi!

Tek amacı daha fazla pay kapmak olanlar,  sadece para kazanmayı değil, insan ilişkilerini de ticaret gibi görüyorlar. O zaman bu insanlar; çevresindekilere gösterdiği iyiliği, yardımı, sevgiyi, anlayışı, hoşgörüyü, sabrı bir yatırım olarak görüyor. Eğer yatırımdan kazançlı çıkamazlarsa, ‘Ben yardıma ihtiyacı olan herkese koştum ama bir gün benim ihtiyacım oldu, etrafıma baktım kimse yoktu,’ diye hayıflanıyorlar.

İnsan ilişkilerinde, yaptıklarını takas edip karlı çıkmayı hedefleyenlerin amacı, çevresindekileri ütmektir. Ütemeyeceği insan onun için ötekidir. Kimse kendini ütmek isteyen zalimle dost olmaz. E haliyle bu kafanın dostu yoktur.

Etrafını dostlarla çevirmek isteyenler, ‘engin’ olmalıdır. Hani türkümüzde söylendiği gibi; “Gel ha gönül havalanma/ Engin ol gönül engin ol/Dünya malına güvenme/Engin ol gönül engin ol

Engin olmak, insanı üterek elde edilecek kazanca itibar etmemektir. Engin olmak, her insanı bir ‘can’ olarak görmektir. Yunus gibi; ‘Yaratılanı yaratandan ötürü sevmektir.’ Engin olan, her insanın eşit olduğunu düşünür ve çevresindekileri; öteki, beriki demeden dinlemeye anlamaya ve anlaşmaya çalışır. Anlaşamıyorsa, neden anlaşamadığını araştırıp anlamaya açıktır.

Madem herkesle dost olmak için engin olmak lazım ben de öyle olayım diyenlerin ilk yapacağı şey ‘ben’ olmaktan vazgeçmektir. Tüm düşmanlıklar, ‘sen,’ ‘ben’ kavgasının eseridir. Herkesle dost olmanın ‘ben’ olmaktan daha güzel bir şey olduğunu fark edenler engin olmaya adım atabilirler.

‘Ben’ den vazgeçenin başkası ne kavgası olabilir ki!

huseyin guducu - Yedi Düvelle Barışık Olmak

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir