yatis sekliniz sizi ele veriyor 660x330 660x330 - Yatış Şekliniz Sizi Ele Veriyor
Yatış Şekliniz Sizi Ele Veriyor

Yatış Şekliniz Sizi Ele Veriyor

Yatış  şeklimiz aslında hangi ruh halinde olduğumuzu ifade ediyor. Hiçbir problemimiz yokmuş gibi davranıyor olsak da uykuya daldığımız an yanımızdaki kişi aslında ne halde olduğumuzu uyku pozisyonumuzdan anlayabilir.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, uyurken tercih edilen yatış şekilleri, kişilerin karakterlerinin bir yansıması olarak görülüyor.

Vücut dili uzmanı Robert Phipps ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre karakter hakkında bilgi veren dört çeşit yatış pozisyonu var:  Yan yatarak bacakların yukarı çekildiği ve “cenin pozisyonu” olarak adlandırılan kıvrılarak yatma durumu, huzursuzluk ve rahatsızlığı ifade ediyor.

Bacaklar ne kadar kıvrılırsa, gün içinde o kadar rahatsızlık çekildiğini gösteriyor. Yan ve hiç kıvrımsız olarak uyuduğumuz “kütük pozisyonu” olarak adlandırılan  pozisyon, sert karakterli kişilerde görülüyor. “Hasret çeken” olarak bilinen, yan yatıp ellerini vücudunun önünde birleştiren kişi, bir hayali kovalıyor ya da bir hayal tarafından kovalanıyor demektir. Bu kişilerin en mükemmel sonuca ulaşmak istedikleri ve hayatta kendilerine hep yeni mücadeleler edindikleri belirtiliyor.

Son olarak gözlemlenen uyku şekli ise kollar açık ve yüzüstü yatılan “serbest düşüş pozisyonu”. Bu şekilde uyumanın, kontrol eksikliği çekildiği belirtilirken, fiziksel olarak da en rahatsız pozisyon olduğu ifade ediliyor.

inci yalcin - Yatış Şekliniz Sizi Ele Veriyor

Yazar hakkında

İnci Yalçın
Sosyal Medya Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir