dolar
Teminat Mektubu Neden Önemli?

Teminat Mektubu Neden Önemli?

Teminat mektubu çok sayıda kişinin yabancı olduğu kavramlar arasında yer alıyor. bankalar tarafından düzenlenen bu belge aslında büyük önem taşıyor. Önemine değinmeden önce teminat mektubu nedir sorusuna genel olarak yanıt verelim. Bir işin yapılması ya da bir malın teslim edilmesi gibi konularda bankalar tarafından verilen ve bu işin ya da teslimatın zamanında yapılmasını taahhüt eden belge genel olarak teminat mektubu olarak adlandırılır.

Teminatı verilen konunun gerçekleşmemesi yani işin zamanında ve doğru şekilde yapılmaması gibi durumlarda taahhüdü verilen tutarın banka tarafından kayıtsız şartsız ödeneceğine dair bilgi de teminat mektubunda yazılı olur. Bu belge her ne kadar çok sayıda kişi tarafından pek bilinmiyor olsa daha büyük projeler söz konusu olduğunda en önemli evraklardan biri haline geliyor. Bu nedenle mutlaka her projede teminat mektuplarının geçerli olup olmadığının kontrol edilmesi öneriliyor.

Teminat Mektubu Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bu önemli belge çeşitli ihalelerde ve projelerde sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda mal alım satımlarında da çok sık kullanılan belgeler arasında yer alır. Mal alım satım işlemlerinde malı satın alacak kişi bu malı satan kişiye belirli bir oranda teminat mektubu verir. Bu sayede malı satın alacak kişinin kendini bir limit açtırdığını belirtebiliriz. Alım satım işlemleri de bu limit doğrultusunda gerçekleşir ve karşılıklı güvensizlik sorunu da ortadan kalkar.

Teminat mektubu kullanmanız için öncelikle bir bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuruda banka görevlisine ne kadarlık bir teminat mektubuna ihtiyacınızın olduğunu belirtebilirsiniz. Sonrasında bankanız tarafından sizinle ilgili bir inceleme yapılacaktır. Bu incelemede mali durumunuzun belirttiğiniz limit için yeterli olup olmadığı araştırılır. Şayet mali durumunuz bu limit için uygunsa belirttiğiniz limit doğrultusunda teminat mektubunuz istediğiniz şekilde düzenlenir.

Teminat mektubu aldığınızda bankaya bu belgede yazan tutar kadar sorumlu olursunuz. Ancak banka da teminat mektubunu vereceğiniz firmaya karşı sorumlu olur. Teminat mektubu ile ilgili daha fazla bilgi almak ya da sorgulama işlemini gerçekleştirmek için internetten faydalanabilirsiniz. Özellikle Findeks internet sitesinde konuya dair oldukça detaylı bilgiler yer alıyor. Aynı zamanda bu site üzerinden teminat mektubu geçerliliğini kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir