Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Soğuk Havalarda Kronik Ağrılar Artıyor
soguk havalarda kronik agrilar artiyor 660x330 - Soğuk Havalarda Kronik Ağrılar Artıyor
Soğuk Havalarda Kronik Ağrılar Artıyor

Soğuk Havalarda Kronik Ağrılar Artıyor

Soğuk kış günlerinde, diz ve kalça gibi eklem ağrılarından şikâyet edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Soğuk havalarda eklem ağrılarının arttığına dikkat çeken Uzm. Dr. Önder Taylan Çifçi kronik ağrıların nedeni ile ilgili şöyle konuştu: ‘Yıllar içerisinde yaşanan küçük-büyük travmalar, ters hareketler, kilo alımı bağlarda hasara neden olur. Eklemi saran bağların yıpranması ve hareketsiz yaşam eklemlerde kireçlenme ile sonuçlanır. Soğuk havalar, miyofasiyal ağrı sendromu gibi kas rahatsızlıklarında yaşanan kronik ağrıları da artırır.

Ağrıları Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?
Uzm. Dr. Çifçi, yaz aylarında hareketli olan kas ve eklemlerin birden kapalı, soğuk ve hareketsiz yaşama girmesinin, kış aylarında görülen ağrıların en büyük nedenleri arasında olduğunu belirtti. Soğuk ve nemli havaların eklem ağrılarını artırdığını, kronik ağrı şikâyeti olan kişilerin sıcak ortamları tercih etmesi gerektiğini söyledi. Soğuk ve karlı havalarda eldiven ve atkı kullanmanın, sıcak içecekler tüketmenin, fırsat buldukça egzersiz yapmanın önemine dikkat çekti.

Bunu Okuyun!

proloterapi hangi hastaliklara iyi geliyor 660x330 310x165 - Proloterapi ve Nöroproloterapi Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Proloterapi ve Nöroproloterapi Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Bilimsel Proloterapi Derneği Başkanı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan “Bir ağrının nedeni bulmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir