Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Sahte İlaç Tuzağına Düşmeyin!
sahte ilac tuzagina dusmeyin 660x330 660x330 - Sahte İlaç Tuzağına Düşmeyin!
Sahte İlaç Tuzağına Düşmeyin!

Sahte İlaç Tuzağına Düşmeyin!

Sağlık Bakanlığı, ilaç sahteciliği ve ilaç hırsızlığı gibi suçlarla ulusal ve uluslararası kapsamda etkin mücadele ediyor.

Buna rağmen sahte ilaç çeteleri, değişik yöntemlerle devlet ve özel hastanelerle, evlere kadar ulaşabiliyor. Ayrıca sanal ortamda yasadışı ilaç ticareti yapılabiliyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün yürüttüğü operasyonlarda; sahte ilaç çetelerinin 3 liralık ilaç üzerindeki sticker baskılarını kanser ilacı baskısıyla değiştirdikleri, yine tüberküloz tedavisinde kullanılan bazı ilaç tüpleriyle benzer nitelikteki kanser ilacı tüplerindeki sticker baskıların da değiştirildiği ortaya çıktı.

Ayrıca piyasa değeri 1.000 ila 15.000 TL fiyat aralığında olan kanser ilaçlarının yüzde 20 düşük fiyatla sahtelerinin satışının yapıldığı belirlendi.

Yurtdışı ilaçta günlük teslim
Yurtdışı ilaç temini sağlayan İlaç Dağıtım Merkezi (İDM) Başkanı Ecz. Burhan İsen, sahte ilaç tuzağına düşülmemesi için vatandaşları uyarıyor. Sağlık Bakanlığı’ndan aldıkları yetkiyle hastaların bekleme süresini en aza indirmeyi hedeflediklerini belirten İsen, “Hastaların temin sorununu ortadan kaldırmak için global ilaç şirketleriyle özel anlaşmalar yaptık. Hastalar 10-20 gün içinde ihtiyacı olan ilaçlara erişebiliyor. En çok ihtiyaç duyulan ilaçları stok ediyoruz. Stokladığımız ilaçların teminini ise günlük sağlayabiliyoruz.” dedi.

Yurtdışı ilaç temininde sosyal güvence
Ecz. Burhan İsen, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödemeye alınan yurtdışı ilaçlarda, reçete ve raporda belirlenen teşhise göre hastanın hiç katılım payı ödemeyebileceğini vurguladı. Katılım paylı ilaçlarda emeklilerin yüzde 10, çalışanların ise yüzde 20 katılım payı ödediklerini belirten İsen, “Eğer hastanın herhangi bir sosyal güvencesi yoksa da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla başvurduğunda kendisi veya vakıf ilacı alabilir. Yeşilkart, yaşlılık aylığı alanlar ve Köy Kanunu’ndan faydalananlar da hekim tarafından reçeteye yazılan ilaçlar için sevkle başvuruda bulunabilirler.” diye konuştu.

En çok ihtiyaç duyulan ilaçlar stoklanıyor
İDM Başkanı İsen, genel olarak Wilson hastalığı, adrenal yetmezlik, diğer bazı doğuştan gelen metabolik rahatsızlıklar ve enzim eksikliklerine bağlı hastalıklar gibi kronik rahatsızlıklar ile kanser ilaçlarına (kolon, akciğer, böbrek kanserleri gibi) ilişkin başvuruların çokça yapıldığına dikkat çekiyor. İsen, “Bizim için bireyin sağlığı her şeyin önünde. Hızlı ve güvenilir yurtdışı ilacın temini için dünyanın dört bir tarafındaki sağlık gruplarıyla sürekli temas halindeyiz” dedi.

Bunu Okuyun!

turkiyenin e recete karnesi aciklandi kulecanbazi com 660x330 310x165 - Türkiye’nin E-Reçete Karnesi Açıklandı

Türkiye’nin E-Reçete Karnesi Açıklandı

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, illere göre e-reçete kullanım oranlarını açıkladı.

gorme engelliler icin ozel ilac ambalajlari kulecanbazi com 660x330 310x165 - Görme Engelliler İçin Özel İlaç Ambalajları

Görme Engelliler İçin Özel İlaç Ambalajları

Geçtiğimiz Nisan ayında Sağlık Bakanlığı yayınladığı yeni yönetmelikle tüm ilaç kutularındaki isimlerin,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir