Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Ramazan’da Kilo Almamak İçin Öneriler
ramazanda kilo almamak icin oneriler 660x330 660x330 - Ramazan'da Kilo Almamak İçin Öneriler
Ramazan'da Kilo Almamak İçin Öneriler

Ramazan’da Kilo Almamak İçin Öneriler

Ramazan ayının gelişiyle beraber, oruç tutanların beslenme şekli değişiklik gösteriyor.

Ramazan ayında günde 3 ana öğün olan beslenme düzeni, günde 2 ana öğüne düşer oysa  vücudun gereksinimleri değişmez. Vücut direncinin düşmemesi ve sağlığın bozulmaması için sağlıklı beslenmek önemlidir.  Diyetisyen Aysu Aydın, Ramazan ayında daha sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verdi.

Sahurda besin değeri yüksek gıdalar tercih edilmeli
Ramazan ayında sahur günün ilk öğünüdür ve önemi yüksektir. Gece yatmadan önce yemek yemek veya gece kalkıp sadece su içip yatmak sakıncalıdır. Çünkü bu tip beslenme, yaklaşık 15 saat olan açlığı, ortalama 18–20 saate çıkarmaktadır. Bu durumda kas yıkımı olarak, metabolizma yavaşlamaktadır. Belirtilerde ise; günlük hareketlerde yavaşlama, uyku isteği, baş ağrısı, halsizlik görülmektedir.

Kan şekerini hızla yükselten besinler yerine posa miktarı fazla olan besinler tercih edin
Vücudun temel gereksinmelerinden birisi de sıvı alımıdır. Oruç tutan kişilerde günlük sıvı ihtiyacı gün içinde tüketilemediği için karşılanamaz. Susuz vücut; yorgunluk, kas krampları, deride kuruma, sindirim sisteminde zorluk, sersemlik ve sıcaklık hissine neden olmaktadır. Bunun için muhakkak sahurda yatmadan önce, uyanınca, iftar öncesi, iftar sonrası yatana kadar sıvı tüketimini ihmal etmemek gerekmektedir.Sahurda yapılacak en güzel öğün kahvaltıdır. Kaliteli bir protein içeriğine sahip yumurtanın tok tutma özelliği vardır.Yumurta, peynir, yağlı tohumlardan ceviz, ekmek, bol yeşillik ,süt gibi çeşitlilik artırılabilir.

İftar ile sahur arasında sıvı ihtiyacınızı karşılayın
Uzun süren bir açlık döneminin (15-16 saat) ardından tek öğünde ve daha hareketsiz olunan saatlerde yüksek miktarlarda besin tüketilmektedir. Bu durum sindirim ve dolaşım sistemi bozuklukluklarına, metabolizma hızının düşmesine, harcanan günlük enerjinin azalmasına yol açmaktadır. Hızlı yemek yemek ve besinleri iyi çiğnemeden tüketmek yine bu dönemde en sık görülen problemler olan gaz ve hazımsızlığa neden olmaktadır.Yetersiz sıvı, bu dönemlerde genelde konstipasyon diğer bir değimle kabızlık riskini de artırmaktadır. Bu sebeple de iftar saatinden sahur bitimine kadar en az 12- 14 bardak sıvı alınması şarttır. Sahurda 3-4 adet taze kayısı tüketilmesinde ise fayda vardır.

İftarda dikkat edilmesi gerekenler;

  • Küçük bir başlangıçla iftarımızı açılmalı. (öncelikle 2 bardak su üzerine 2 hurma)
  • Ilık bir çorba iftar sofralarının vazgeçilmezi olarak tüketilmeli.(1 kase çorba içildikten 5 dk sonra ana yemeğe geçilmeli)
  • Ana yemek; ızgara veya haşlama  olacak şekilde et, tavuk veya balık yemekleri olmalı. Ana yemeğin yanında mutlaka 1 kase yoğurt veya 1 bardak ayran veya 1 kase cacık tüketilmeli.
  • Yemeğin yanında 1 veya 2 dilim esmer  ekmek alınmalı. 1 dilim esmer ekmek yerine 1/8 pide yenilebilir.
  • Çiğ sebze bol bol tüketilmeli. Çiğ sebze lif içerir tokluk sağlar.
  • Yağlı ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durulmalı.
  • Çay ve kahve susuzluk yaratacağı için çok fazla tüketilmemeli.
  • Şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar tercih edilmeli ancak haftada 1-2 kez olmalı.

Bunu Okuyun!

bilkent stationda saglikli beslenme tuyolari kulecanbazi com 660x330 310x165 - Bilkent Station’da Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Bilkent Station’da Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, kadınlarla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

basari ogrenmeyle degil beslenmeyle geliyor 660x330 310x165 - Başarı Öğrenmeyle Değil Beslenmeyle Geliyor

Başarı Öğrenmeyle Değil Beslenmeyle Geliyor

Okul hayatındaki başarı, çocukların kışın sağlıklı kalması, bağışıklık sistemini güçlendirici ve reflüden uzak tutucu beslenmeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir