prof dr sukru kizilot torba yasayi anlatti 660x330 660x330 - Prof. Dr. Şükrü Kızılot Torba Yasayı Anlattı
Prof. Dr. Şükrü Kızılot

Prof. Dr. Şükrü Kızılot Torba Yasayı Anlattı

Akkent Konutları Ekonomi Sohbetleri’nin ilk toplantısında konuşan Prof. Dr. Şükrü Kızılot, OSTİM ve İvedik OSB üyelerine yeni torba kanundaki vergi düzenlemeleri ile güncel vergi uygulamalarını anlattı.

Anonim şirketin limited şirkete göre daha avantajlı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şükrü Kızılot, şirket sahiplerini uyardı ve “limited şirketinizi bir an önce anonim şirket haline dönüştürün’’ dedi.

13 Ekim Dünya Konut Günü dolayısıyla İvedik OSB ev sahipliğinde, Ünal Akpınar A.Ş’nin sponsorluğunda İvedik Organize Sanayi Bölgesi Toplantı ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin ve Ünal Akpınar A.Ş. Genel Müdürü Birol Akpınar yaptı. Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Salih Zeki Salalı da konut sektöründeki yeni trendler hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Şükrü Kızılot, seminerde yeni torba kanundaki vergi düzenlemeleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. “Torba Kanun”un 67 kanun ile 4 kanun hükmünde kararnamede değişiklik yaptığını anlatan Prof. Dr. Kızılot, TBMM’ye “torba” olarak gelen kanunun “çuval” olarak yasalaştığını söyledi. Yasa ile ithal cep telefonu ve televizyon gibi ürünlere yeni vergiler eklendiğini kaydeden Kızılot, bu ürünlerde yüzde 16 olan ÖTV’nin artık peşin ödeneceğini kaydetti.

Kanun’un getirdiği en önemli yeniliklerden birisinin de anonim şirket yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerinin, yalnızca görev yaptıkları döneme ilişkin vergi borçlarından sorumlu tutulmaları olduğunu belirtti.

Şirket kasasında nakit tutanların ya da şirketine borçlananların da yeni yasada düşünüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Şükrü Kızılot, ‘’Yeni uygulama ile bu oranların yüzde 3’ünü ödüyorsunuz ve diğer vergilerin tamamından kurtuluyorsunuz” dedi. Kızılot, çekilen paranın vergi defterlerinde kardan mahsup edilmemesi uyarısında bulunarak, aksi halde buna stopaj kesileceğini uyarısında bulundu.

Motorlu taşıtlar vergisi dahil olmak üzere vergi borçları ile SSK prim borçlarının da kanunla yeniden yapılandırıldığını hatırlatan Kızılot, bu borçların faizlerinin silineceğini ve kalan borcun 36 taksitte ödenebileceğini söyledi. Kızılot, gelecek yıl yeni bir vergi affının çıkabileceğini de iddia etti.

Devletin vergi alacağı 200 milyar TL
Devletin vergi ve prim alacaklarının 200 milyar TL olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kızılot, “Yasa 11 Eylül günü çıktı ama yürürlüğünü nedense 1 Ekim’de başlattılar. Bu da eylül ayında bütçe açığının artması demektir. Halbuki 12 Eylül’de başlatsalardı en az 10 milyar lira bütçeye girecekti” diye konuştu.

Vergisini ödemeyenlere sürekli af çıkarken vergisini düzenli ödeyenlere bir şey yapılmadığını anlatan Kızılot, vergisini ve primlerini zamanında ödeyenlere de bir miktar da olsa indirim uygulanmasını istedi.

Otomobili kiralamak almaktan daha avantajlı
İşletme sahiplerinin otomobil almaktansa otomobil kiralamalarını öneren Kızılot, özellikle işletme çalışanlarının otomobillerinin kiralanmasının daha uygun olabileceğini söyledi. Kızılot, “rent a car”dan araba kiralamanın avantajları hakkında da bilgi verdi.
Konut satışlarında alıcı lehine yapılan düzenlemeleri anlatan Kızılot, özellikle belediyeler tarafından her yıl yeniden derlenen emlak vergisi oranlarını eleştirdi. Kızılot, özellikle İstanbul’da bazı mahallelerde emlak vergisi oranlarının anormal düzeyde arttığını belirtti.

Limited şirketinizi A.Ş’ye dönüştürün
Kira gelirlerinde mutlaka gider pusulası imzalatılmasını öneren Kızılot, şirketlerin de limited şirketten anonim şirkete dönüştürülmesini önerdi. Kızılot, anonim ve limited şirketlerin vergi avantajlarını örneklerle anlatarak, özellikle yeni Ticaret Kanunu’nun anonim şirketler için büyük avantajlar sunduğunu ifade etti.

Bunu Okuyun!

tema vakfindan milletvekillerine cagri kulecanbazi com 660x330 310x165 - TEMA Vakfı’ndan Milletvekillerine Çağrı

TEMA Vakfı’ndan Milletvekillerine Çağrı

TEMA Vakfı’ndan milletvekillerine Torba Yasa Tasarısı’nı kabul etmeyin çağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir