Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Piyano Başında Bir Moğol Savaşçısı
piyano basinda bir mogol savascisi 660x330 - Piyano Başında Bir Moğol Savaşçısı
Piyano Başında Bir Moğol Savaşçısı

Piyano Başında Bir Moğol Savaşçısı

Tuluyhan Uğurlu’yu Moğolistan konserinde dinleyen Cengiz Han’ın 28. Kuşak torunu Mayjargal, konser sonrası Tuluyhan Uğurlu’yu tebrik ederken, dedesi Cengiz Han ile ilgili bir eser yazmasını istedi. Adını Cengiz Han’ın oğullarından Tuluy Han’dan alan ünlü sanatçının müziği ve kişiliği ile kendisine atalarını hatırlattığını söyleyen  Mayjargal, Cengiz Han müzesinde Moğol savaşçı kıyafeti giyen Tuluyhan Uğurlu için “Sanki yüzyıllar ötesinden aramıza gelmiş bir savaşçı. Türkler ve Moğollar’ın aynı toprakların çocukları olduğunu bize bir kez daha anlatıyor” dedi.

TC Ulanbator Büyükelçiliği’nin düzenlediği Türkiye Günleri kapsamında, Moğolistan Devlet Operası salonunda sahneye çıkıp,  müzik ve görüntülerle Anadolu’nun 10.000 yıllık tarihini anlatan “Güneş Ülke Anadolu” isimli eserini seslendiren Tuluyhan Uğurlu’yu, Moğol basını “Piyanonun başında bir Moğol savaşçısı”, “Adını Cengiz Han’ın oğlu Tulu’dan alan piyanist, Moğol halkının gönlünü fethetti” gibi başlıklarla göklere çıkardı. Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz’ün konuşması ile başlayan konserde Büyükelçi Karagöz, “Bizler Türkiye’nin Avrasya’nın bir ucunda görev yapan neferleriyiz. Türkiye’yi dost ve kardeş Moğol halkına daha iyi tanıtmak, anlatmak ve iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda güçlendirmek için gayret sarf ediyoruz. Dünyaca ünlü sanatçımız Tuluyhan Uğurlu’nun ata topraklarımız ile Anadolu arasındaki bağı tarihsel perspektif içinde en veciz şekilde melodilerle ifade edecek olmasından gurur duyuyoruz” diyerek Tuluyhan Uğurlu’yu sahneye davet etti.

Cengiz Han'ın Bayan Mayjargal
Cengiz Han’ın Bayan Mayjargal

Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçiliği himayesinde ve Türk Moğol Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMOSİAD) sponsorluğunda gerçekleştirilen konserin en önemli konuklarından biri de Cengiz Han’ın 28. kuşak  torunu Mayjargal idi. Bayan Mayjargal konser sonrası Tuluyhan Uğurlu’ya sarılarak tebrik ederken, Tuluy’un Büyük Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu Cengiz Han’ın küçük oğlunun ismi olduğunun altını çizerek sanatçımızın Moğolistan’a gelmesinden çok etkilendiğini söyledi. Ertesi gün Cengiz Han müzesinde Moğol savaşçı kıyafeti giyen Tuluyhan için “İnsan 21. Yüzyılda bir Türk piyanisti bu giysiler içinde görünce şu gerçeği çok iyi anlıyor. Biz Orta Asya’nın özgür ruhlu, savaşçı insanları birbirimize benziyoruz. Tuluy sanki bir Moğol savaşçısı gibi bize yakın… Müziğinde de bunu hissetmek mümkün. Umarım Cengiz Han için yazılacak eser, burada ve Türkiye’de seslendirilir ve kardeşliğimiz bir kez daha vurgulanır.”

Tuluyhan Uğurlu ise, Orta Asya kültürü, Türkler’in göçü, Cengiz Han ve adını taşıdığı Tuluy Han için bir eser yazmanın kendisini çok mutlu edeceğini ve çalışmalara hemen başlayacağını söyledi.

Bunu Okuyun!

tuluyhan ugurlu filistin ramallahta konser verdi 660x330 310x165 - Tuluyhan Uğurlu, Filistin Ramallah’ta Konser Verdi

Tuluyhan Uğurlu, Filistin Ramallah’ta Konser Verdi

Dünyaca ünlü sanatçımız piyanist-besteci Tuluyhan Uğurlu, Filistin Ramallah’ta konser verdi.

2013 sirkeci gari konseri 660x330 310x165 - Piyano Aşkı Anlatıyor, Semazenler Aşka Dönüyor

Piyano Aşkı Anlatıyor, Semazenler Aşka Dönüyor

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, geçtiğimiz yıl Şeb-i Arus etkinlikleri çerçevesinde seslendirdiği ve büyük ilgi gören Piyano …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir