KAÇIRMA
Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Kan Şekerini Dengeleyen 10 Özel Besin
kan sekerini dengeleyen 10 ozel besin 660x330 660x330 - Kan Şekerini Dengeleyen 10 Özel Besin
Kan Şekerini Dengeleyen 10 Özel Besin

Kan Şekerini Dengeleyen 10 Özel Besin

Diyabet insülin salınımı veya insülün etkisinin yetersizliği sonucu kan şekerinin artmasıyla kendini gösteriyor ve ömür boyu sürüyor. Bu nedenle diyabette kan şekerini normale yakın tutmanın yolu beslenme alışkanlıklarından geçiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayriye Arıkan,  glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerin kan şekerini yükselteceğini ifade ederek, “Şeker ve şekerlemeler, reçel, marmelat, pekmez, bal, çikolata, dondurma, helva, hazır meyva suları, şekerli kurabiyeler, pasta ve tatlılar, kurutulmuş meyveler ve meşrubatlar gibi yiyecek ve içeceklerin içerisindeki şekerler vücudunuzda hızlı bir şekilde glikoza çevrilerek kana geçerler ve kan şekerinizde ani yükselmeler olur” dedi.

Hayriye Arıkan;  şekeri dengede tutmak için pirinç pilavı, makarna ve börekten uzak durulması ve tuzun azaltılması gerektiğini vurgulayarak, beyaz ekmek, patates, muz, kavun, üzüm ve havucun da kan şekerini hızla yükselteceğini belirtti.

Fazla tüketilen meyvenin kan şekerinde oynamalara neden olacağına dikkat çeken Arıkan, meyvenin proteinli besinlerden (süt, yoğurt, peynir) biri ile birlikte tüketilmesine özen gösterilmesini bu şekilde kan şekerinin normal düzeyde seyretmesinin sağlanabileceğini kaydetti.

İşte kan şekerini dengeleyen 10 özel besin

  1. Elma
  2. Kuşkonmaz
  3. Kuru baklagiller
  4. Brokoli
  5. Balık
  6. Yağlı tohumlar
  7. Portakal
  8. Soya fasulyesi
  9. Keten tohumu
  10. Tarçın

Şeker kontrol çayı
İşte şekeri kontrol altında tutmaya yardımcı olan çay tarifiniz. Şekerini dengede tutmak isteyenler: 1 litre sıcak suda 2 adet çubuk tarçın, 2 poşet zeytinyaprağı çayı, 1 parça zerdeçal, 1 parça zencefil, 2 karanfil, 3 yemek kaşığı kuru yaban mersinini 5 dakika demledikten sonra süzüp içebilirler

Bunu Okuyun!

turkiyede diyabet orani yuzde 13 7 kulecanbazi com 660x330 310x165 - Türkiye’de Diyabet Oranı Yüzde 13.7

Türkiye’de Diyabet Oranı Yüzde 13.7

Diyabet tüm toplumlar için çok önemli, çünkü pek çok organ hasarını da beraberinde getiren bir …

kisa hazirlanirken tuketilmesi gereken 10 besin 660x330 310x165 - Kışa Hazırlanırken Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Kışa Hazırlanırken Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Metabolizmayı sonbahara hazırlamak, ani ısı değişimlerinde hastalanmamak ve sonbahar depresyonundan korunmak için bazı besinleri sofralardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir