Ana Sayfa / Yazar Cafe / Herşey İçimizde
hersey icimizde buda heykeli 660x330 660x330 - Herşey İçimizde
Herşey İçimizde

Herşey İçimizde

1957 yılında Tayland’da bir manastır başka bir yere taşıyormuş.Bir gurup rahip kilden yapılma dev Buddha heykelini taşımakta görevliymiş.

Heykel taşınırken rahiplerden biri heykelin yüzeyinde bir çatlak olduğunu görmüş.

Heykele zarar vermekten korkan rahipler, taşıma işlemine devam etmeden önce bir gün beklemeye karar vermişler. Meraklı bir rahip heykeli, özellikle çatlamış kısmını incelemiş. Heykelin çatlak bölümüne fener ışığını tutunca bir parlaklık görmüş. Merakı iyice artan rahip, bir çekiç ile çatlağı biraz büyütüp, ne olduğunu anlamaya çalışınca, kilin altında bir metal olduğunu anlamış. Sonra heykelin üzerindeki kili tümden kaldırmayı düşünmüş.

Saatler sonra rahibin karşısında, saf altından yapılma dev bir Buddha heykeli duruyormuş.  Daha önce hiç görülmemiş bir hazineyle karşı karşıyaymış.

Tarihçiler heykelin yüzlerce yıl önce, Birmanya ordusunun saldırısından hemen önce kille kaplandığına inanıyorlar. Rahipler heykelin çalınmasını önlemek adına bu şekilde korumuşlardı. Saldırıda tüm rahipler öldürülüştü dolayısıyla bu müthiş hazinenin gerçek değeri ancak bugün ortaya çıkıyordu.

Tıpkı bu hikâyedeki gibi, acaba içimizde bir hazine var mıdır?
Hacı Bektaşi Veli, şöyle demiş;“Her ne arar isen içinde ara, Kudüs’te, Mekke’de Hac da değildir.” Aynı konuda Mevlana; “Sen bir düşünceden ibaretsin kardeşim. Geri kalan et ve kemiksin. Gül düşünürsen gülistan, diken düşünürsen dikenlik olursun.” demiş.

Daha pek çok bilge; ‘Her şey içinizde,’ dışarıdan bir şeye ihtiyacınız yok diyor.

İçimizde ne olduğunu anlayabilmek için,  tersten başlayalım. Dışarıda aradıklarımıza bakalım. İnsan dışarıdan; sevgi saygı, destek, anlayış, merhamet, adalet vb talep ediyor.

Bir şey talep ederseniz, hemen önünüze bir bedel koyuyorlar. ‘Benim istediğim gibi olursan,’ istediklerini veririm diyorlar. İstenen bedel, ‘başkalarının istediği gibi davranmak!’ Dikkat, kendin gibi davranırsan sana bir şey vermiyorlar, beklenen gibi olacaksın yani kendinden vazgeçeceksin!

Bir insanın, kendisinden vazgeçmesinin bedelini ödeyebilecek bir ödül var mı? Bu soruya, ‘evet var,’ diyenler başkaları için yaşayarak, her zaman hayal kırıklığı ve sıkıntı yaşıyorlar.

Sıkıntıdan kurtulmak isteyenlere, bilgeler; sizin içinizde bir hazine var, dışı bir kabukla kaplandığından onu göremiyorsunuz, kabuğu kırarsanız buna ulaşırsınız, o hazineye ulaşanlar için, dışarıdan alınacaklar, devede kulak bile değildir, diyorlar.

huseyin guducu - Herşey İçimizde

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

kimden yanasin kulecanbazi com 660x330 310x165 - Kimden Yanasın

Kimden Yanasın

Şehrin en büyük otelinin kırkıncı katının penceresinden, intihara kalkışan bir adama polis ve itfaiye yardım …

gercegi duymaya hazir misiniz kulecanbazi com 660x330 310x165 - Gerçeği Duymaya Hazır Mısınız?

Gerçeği Duymaya Hazır Mısınız?

Küçük bir kasabanın kilisesinde görevli papaz yardımcısının karısı, komşularının tavuklarını çalıyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir