Ana Sayfa / Yazar Cafe / Gösteriş Budalası
gosteris budalasi 660x330 660x330 - Gösteriş Budalası
Gösteriş Budalası

Gösteriş Budalası

Bir aktörün karısı ölmüş. Cenaze töreninde aktör hüngür hüngür ağlıyormuş.  Feryatları göklere yükselirken,  gözünden yaşlar ip gibi süzülüyormuş. Bir arkadaşı dayanamayıp, “Karını bu kadar sevdiğini bilmiyordum” demiş.

Aktör arkadaşına bakmış ve “Bu daha bir şey değil, sen beni ilk karım öldüğünde görecektin” demiş.

Kederini gösterirken bile diğer insanların ne düşüneceğini hesap etmek, kendini gösterme gayreti içinde olmak yani gösteriş yapmak, insanın kendisine yaptığı en büyük haksızlık olmalı.

Gelecek nesilleri bir kalıba sokmak isteyenler, insanı kontrol altına almanın en kolay yolunun onu doğallığından ayırmak olduğunu keşfetmişler. Yeni doğmuş, korunmaya, doyurulmaya ve koşulsuz sevgiye muhtaç bebek, koşullu sevgiyle terbiye edilirse, ‘sevilmek istiyorsan benim istediğim gibi olacaksın’ mesajını alıyor. Bu mesajla büyüyen çocuk başkaları tarafından kolayca kontrol edilebilen bir kişi, adeta robot haline geliyor.

‘Olacaksan ol el beğensin, olmayacaksan öl yer beğensin’ ana fikriyle yetiştirilmiş kişiler; başkalarının beğenisini kazanamazsa dertlenecek, kazanırsa neşelenecektir. Hal böyle olunca, kişi beğenilmek uğruna, kendini göstermek için hiçbir fırsatı kaçırmayan gösteriş budalasına dönüşecektir. Bu insanlar, gönlünü hoş etmenin anahtarını başkalarına kaptırmışlardır. Eğer bir de anahtarınız bir zalimin elindeyse, vay halinize!

Yetiştiriliş tarzı veya diğer sebeplerden gönlünü hoş etme anahtarını başkalarına kaptıranlar, eğer anahtarı ellerine almazlarsa bu muhtaçlık hep sürecektir. Anahtarı geri almanın ilk şartı;  ‘sen başkalarının sevgisine muhtaçsın,’ fikrinin hurafe olduğunun farkına varmaktır.  Kendini seven bir insan, başkasının sevgisine muhtaç değildir.

Bir insan, kendinin sevilip sevilmeyeceği çok iyi bilir. Kimse kendini yalancıktan sevemez. Kişi kendini sevebilmesi için önce sevilecek bir kişi olmak durumundadır. Kişi, kendisini sevilecek bir hale getirdiğinde, kendisini içtenlikle sevecektir. Kendisini içtenlikle seven bir kişinin başka bir sevgiye ihtiyacı olmadığı gibi, böyle bir insanı sevmeyecek bir Allah’ın kulu yoktur.

huseyin guducu - Gösteriş Budalası

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

mantikla gonul hos olur mu kulecanbazi.com 660x330 310x165 - Mantıkla Gönül Hoş Olur Mu?

Mantıkla Gönül Hoş Olur Mu?

İnsan, her zaman yarar-zarar, haz-elem, iyi-kötü hesabı yaparak düşünür.

gosteris duskunu kulecanbazi com 660x330 310x165 - Gösteriş Düşkünü

Gösteriş Düşkünü

Fırtınaya kapılan bir gemi, okyanusun ortasında karaya vurmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir