Ana Sayfa / Yazar Cafe / Falsız Kalma
falsiz kalma kulecanbazi com 660x330 - Falsız Kalma
Falsız Kalma

Falsız Kalma

Geleceği merak edenler, gerçekleşmesini istediği ve umduğu bir beklentisi olanlar, onaylanmak isteyenler, sohbet ortamı arayanlar, oyalanma arzusunu gidermek isteyenler falcılara giderler.

Falcıya gidenler, zaten falcı ile işbirliğine hazır, duyduklarını hayra yormaya yatkın, söylenenleri kafalarındaki imaja uydurmaya istekli, duymak istediklerini dinlemek için bir kanıt aramayan insanlardır.

Geleceği bilmek asla mümkün olmadığına göre, falcılar olsa olsa tahmin edebilirler. İyi ama benim gittiğim bir falcı her şeyi bildi diyenler, muhtemelen usta bir falcıya denk gelmişlerdir. Duymak istediklerini duymak, yani kendini kandırmak isteyenler için falcının işi kolaydır. Usta falcılar, gelenin yaşına, cinsiyetine, medeni durumuna, giyimine, duruşuna göre, ne beklediğini kısmen bilir. Örneğin, kahve falına bakıyorsa, fincana dikkatle bakar ve sanki orada görmüş gibi, müşterisinin beklentisine uygun bir şey söyler. Sonra da söylediği şeyin, onda nasıl bir tesir yarattığını gözler. Fala baktıran, beden diliyle, gözleriyle, sorularıyla kendini ele verir. Usta falcı, dinleyenden aldığı bilgilere göre bir rota çizer. Ne duymak istediğini, falcıya, adeta açıkça söylemiş olana, falcı, istediklerini bir bir söyler. Hele bir de falcı, kişinin gurunu okşayıcı ve tatlı dilli olursa tadından yenmez. İşte böyle falcılar için, her şeyi bildi derler.

Görünen o ki, fala baktırmak basit bir teselli. Öyle olduğu halde, sıradan insanlar bir yana, kerli ferli insanların bile fal baktırma merakı nereden geliyor?

Birincisi insanlar göründüğü gibi değildir. Dış görünüşü kendine güvenli pek çok insan gerçekte kaygılı ve güvensiz olabilir. Bununla birlikte, olumlu şeyler duymaya ve gururunun okşanmasına ihtiyacı vardır.

İkincisi ve daha önemlisi, herkes hayatının sorumlusudur. Mevcut durumundan memnun olmayanlar, bunun sorumlusu benim, demek yerine, bir suçlu bulmaya bayılırlar. Kendi hayatının sorumluluğunu almayıp, olumsuzluklar için bir suçlu arayanlara falcılar ilaçtır.

Hadi diyelim ki, mutsuz olmanızın suçlusu siz değilsiniz. Siz kurbansınız. Bunu kanıtlayacak harika delilleriniz var. Sizi dinleyen arkadaşlarınız da, sizin mağduriyete uğradığınıza hak verdi. Bu durumda geçici, uçucu bir ferahlık sağlayabilirsiniz ama asla mutlu olamazsınız. Eğer kurban olarak kalmak niyetindeyseniz, bir damla teselliye muhtaç olursunuz ve falcılar çok işinize yarayacaktır.

huseyin guducu - Falsız Kalma

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir