Dolar 32,6381
Euro 34,8937
Altın 2.445,00
BİST 10.434,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

En Yüksek Ücretlendirme İlaç Sektöründe

En Yüksek Ücretlendirme İlaç Sektöründe

Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketi Towers Watson, “Türkiye Ücret Araştırmaları” raporunu açıkladı. Rapora göre 2015 yılında şirketlerin çalışanlarının ücretlerine yüzde 8 oranında zam yapacağı öngörülüyor. Son yıllarda yaşanan kısmi enflasyon dalgalanmalarına karşın ücret artış bütçelerinde yüzde 8 rakamının korunması değişken ücretin önemini artırıyor.

Enflasyon oranlarında kısmi dalgalanmalar görülmesine karşın şirketlerin ücret artış bütçeleri son yıllarda benzer seviyelerde seyrediyor. Bu durum, Towers Watson’ın geçtiğimiz yıllarda dile getirdiği enflasyon ile ücret artışları arasındaki ilişkinin zayıfladığı bulgusunu doğrular nitelikte.

Towers Watson Türkiye Ücret Araştırmaları Yöneticisi Kerem Tuzlacı, yüzde 8 oranında ücret artışını değerlendirerek, “Bu oran, öngörülen enflasyon verilerinin altında kalıyor. Buna karşın şirketler günümüzde performans ve yaşam maliyetlerindeki artışın birlikte dikkate alındığı tek bir ücret artış politikasına yöneliyor. Ücret artış bütçesinin dağılımı gözetilirken birçok şirket benzer ücretlendirilen çalışanlar arasında yüksek performans gösterenlere daha büyük bir artış oranı uyguluyor. Böylece en yetenekli çalışanlarına yüksek motivasyon sağlayarak onları elde tutmayı önceliklendiriyorlar,” dedi.

Performansın ödüllendirmeyle ilişkisinin bahsi geçen ücret artışlarıyla sınırlı olmadığına dikkat çeken Towers Watson Türkiye Yetenek Yönetimi Uzman Danışmanı İrem Yelkenci şu noktaların altını çizdi: “Son yıllarda artan bir ivmeyle iş ortağımız kurumlarla performans sistemleri tasarım ve uygulamalarını gözden geçiriyor, şirket iş sonuçlarını artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar sadece uzman ve orta düzey yönetici kadroları ile sınırlı değil ve şirketin performansına doğrudan katkı sağlayan üst düzey yöneticilere kadar geniş bir alanı kapsıyor. Bütün bu çalışmaların hedefi, ücretlendirme maliyetlerinin şirketin fiili iş sonuçlarına ve ortaya konan çalışan katkısına paralel olarak değişken bir ödüllendirme yaklaşımında yönetilmesi ve performans kültürünün desteklenmesidir.” dedi.

Türkiye Ücret Araştırması’nın genel endüstri verilerine göre üniversite sonrası giriş seviyelerinde kişinin performansına bağlı değişken ücret, uzman pozisyonlarında baz maaşın %7’si kadarken, satış pozisyonlarında %25 seviyesinde bulunuyor. Yönetici pozisyonlara bakıldığında ise yöneticilerin kademelerinin yükselmesine bağlı olarak değişken ücret seviyeleri baz maaşın %20’sine kadar çıkıyor. Çalışanlar iş hedeflerine ulaştıklarında, hedefin gerçekleşmesi oranında bu yüzde üzerinden primlerini alıyorlar. İrem Yelkenci, bu noktada açık iletişimin önemine dikkat çekiyor: “Ülkemizde değişken ücrete bağlı performans sistemleri birçok kurumsal şirkette mevcut, ancak herkesin ortak sorunu sistemi açıklıkla çalışanlarına anlatabilmek. Ülkemizde çalışanların yarısından azı performans yönetim sistemlerini anladıklarını belirtirken, sadece %38’i performans ve ücret arasındaki bağlantıyı görebildiğini söylüyor.

Uzman pozisyonlarda en yüksek ücretlendirme ilaç sektöründe
Kerem Tuzlacı, “Başlangıç ücretlerini genel endüstri verileri ile kıyasladığımızda, uzman pozisyonları açısından ilaç sektörünün yaklaşık yüzde 20 yukarıda ücretlendirme yaptığını görüyoruz. Bu oranı enerji ve teknoloji sektörleri takip ediyor. Satış pozisyonlarının ücretlendirme seviyeleri dikkate alındığında ise, aranan yetkinliklerin başlangıç seviyesinde daha kritik olmasından hareketle, enerji ve teknoloji sektörlerinin daha yüksek seviyelerde ücret yönetimi gerçekleştirdiğine şahit oluyoruz. İlaç sektörü ise bu iki sektörün ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Araştırmaya göre daha kıdemli satış çalışanlarının ücretlendirme seviyeleri incelendiğinde de benzer bir sıralama ortaya çıkıyor. Perakende ve sigorta sektörlerinin ise hem uzman hem de satış pozisyonlarında genel piyasa ücretlendirme seviyelerinin altında kalmaya devam ettiği gözlemleniyor.

Genel ücret uygulamaları açısından genel endüstri verileri ile sektörel karşılaştırma yapıldığında enerji sektörü yaklaşık %20, ilaç sektörü %15, teknoloji sektörü %5 yukarıda, perakende sektörü yaklaşık %10 ve sigorta sektörü %5 daha düşük seviyede konumlanıyor.

Ücret Araştırmaları, çalışan kategorileri arasında ücret yönetimine ilişkin birtakım farklılıkların bulunduğunu gösteriyor. Aynı seviyedeki çalışanların baz maaşları kıyaslandığında ekip yönetme sorumluluğu olan yöneticilerin ortalamanın %5 üzerinde, uzman pozisyonlarının %3, satış pozisyonlarının ise ortalamanın yaklaşık %17 altında ücretlendirildiği gözleniyor. Özellikle satış pozisyonlarında değişken ücretin baz maaşa oranının diğer pozisyonlara kıyasla daha yüksek olması, %17 oranındaki aşağı yönlü farklılığın hedef toplam nakitte kapanarak %7’ye kadar inmesine neden oluyor. Dolayısıyla araştırma sonuçları yöneticilerle, bireysel katkı sağlayan uzman ve satış rolleri başta olmak üzere etkin ücret yönetiminde segmentasyonun önemini ortaya koyuyor.

YORUMLAR

  1. İnsanlaİnsan dedi ki:

    Doğru planlanmış bir yetenek yönetimi stratejisi ile üstesinden gelinemeyecek iş yoktur. Sn. İrem Yelkenci bu konuda, doğru tespit ve strateji ile ilerme de oldukça başarılı.