Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Dünyanın “En Büyük Fosil”i Çorum’da Çıktı
dunyanin en buyuk fosili corumda cikti 660x330 660x330 - Dünyanın "En Büyük Fosil"i Çorum'da Çıktı
Dünyanın "En Büyük Fosil"i Çorum'da Çıktı

Dünyanın “En Büyük Fosil”i Çorum’da Çıktı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kara memelisi olan gergedanın fosili Çorum / Sungurlu’da bulundu.

“Paraceratherium” olarak adlandırılan boynuzsuz dev gergedan fosilinin en önemli özelliği iskeletinin hemen hemen tamamına yakınının bulunmuş olması.

Dünyanın "En Büyük Fosil"i Çorum'da Çıktı
Dünyanın “En Büyük Fosil”i Çorum’da Çıktı

Fosille ilgili Habertürk’e açıklamalarda bulunan Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Ziya Coşar, şunları söyledi: “Bulunan dev gergedan fosili yetişkin bir erkeğe ait.”

“Yapılan incelemelerde 5 metre omuz yüksekliğinde, kuyruğuyla birlikte 10 metre uzunluğunda ve yaklaşık 15 ton ağırlığında olduğu ortaya çıktı. Fosilin yanında yavru bir dev gergedanın kafasına ve dişlerine de rastlandı”

Dünyanın "En Büyük Fosil"i Çorum'da Çıktı
Dünyanın “En Büyük Fosil”i Çorum’da Çıktı

Soyu Tükenmiş Kara Memelisi
Coşar, anavatanı Pakistan olan dev gergedan fosilinin bulunuş hikâyesini şöyle anlattı:  “Geçtiğimiz mayıs ayında Ayhan Yılmaz adlı bir çoban Çorum’a bağlı Sungurlu İlçesi yakınlarında çok sayıda kemikten oluşan fosil bulduğunu MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ne bildirdi. Uzmanlarımız yaptıkları alan çalışmasında bu fosilin günümüzden 23 ila 33 milyon yıl önce yaşamış bir dev gergedana ait olduğunu tespit etti.”

Soyu tükenmiş en büyük kara memelisi olan dev gergedan fosilinin Anadolu’da bulunması hayvanın göç yollarının tespiti açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca bu fosil, Anadolu ile Asya arasında bir kara köprüsünün oluştuğuna dair çok önemli bir kanıt.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir