Ana Sayfa / İş Dünyası / Ekonomi-Finans / Doğum Sonrası Depresyonuna Özel İlaç Geliştirildi
dogum sonrasi depresyona ozel ilac gelistirildi kulecanbazi com 660x330 - Doğum Sonrası Depresyonuna Özel İlaç Geliştirildi
Doğum Sonrası Depresyonuna Özel İlaç Geliştirildi

Doğum Sonrası Depresyonuna Özel İlaç Geliştirildi

Çoğu anne doğumdan sonraki ilk iki hafta içerisinde meydana gelen ve nispeten çabuk kaybolan hüzün ve yorgunluğun bir karışımı olan annelik hüznünü yaşar.

Ancak doğum sonrası depresyon daha uzun sürebilir, hatta bebek doğduktan aylar sonra bile devam edebilir.

İyimser tahminlere göre, kadınların yüzde 11 ile 25’i anneliğin ilk yıllarında depresyona giriyor. Bu rakamlar sadece yardım isteyen kadınlara ait. Gerçekten depresyonda olan kadınların sayısı muhtemelen çok daha fazla. Doğum sonrası depresyon intihara bile yol açabiliyor.

Doğum Sonrası Depresyon İlacı Geliştirildi

Rad Ecza Deposu Genel Müdürü Can Sökmen’in verdiği bilgiye göre, bilim dünyası, sadece doğum sonrası depresyonu (post-partum) hedef alan yeni bir ilaç geliştirdi. Mass-Cambridge merkezli biyoteknoloji şirketi Sage Therapeutics tarafından geliştirilen ilacın, gönüllüler üzerinde yapılan denemeleri sonucunda, antidepresanların sonuç almakta zorlandığı doğum sonrası depresyon belirtilerini birkaç gün içinde azalttığı görüldü. Dünyadan tamamen elini eteğini çekmiş, bebeğiyle bağını kesmiş hastaların, odalardan çıkarak aileleriyle sohbet etmeye ve bebeklerini görmeye gittikleri, birden hayata döndükleri gözlendi.

Şirketin Hisseleri % 40 Arttı

Sage, bu yılın ilk yarısında Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) onay için başvuruda bulunacak. Doğum sonrası depresyon için özel olarak geliştirilen yeni ilaç, şirketin hisselerini yüzde 40’lık bir artışla 87.86 dolara yükseltti.

Bugüne kadar, doğum sonrası depresyonu tedavi etmek için genel depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardan yararlanılıyordu. Araştırmacılar, yeni ilaç sayesinde, doğum sonrası depresyonu günler içerisinde tedavi edebilmeyi umuyor.

Bunu Okuyun!

yapay zeka ilac uretecek kulecanbazi com 660x330 310x165 - Yapay Zeka İlaç Üretecek

Yapay Zeka İlaç Üretecek

Tesla fırtınası, ilaç endüstrisini de etkisi altına aldı. İlaç firmaları son birkaç yıldır yapay zekaya …

cinsel aclik mi cekiyorsunuz kulecanbazi com 660x330 310x165 - Cinsel Açlık Mı Çekiyorsunuz?

Cinsel Açlık Mı Çekiyorsunuz?

Sizinle evlenecek kadar sizi çok seven birinin, sizinle pek sık seks yapmak istememesi, incitici olduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir